O2 si půjčí až 32 miliard korun. Většinu pro PPF

Telekomunikační operátor O2 bude na valné hromadě 17. prosince rozhodovat o půjčce pro většinového akcionáře PPF, která požádala o 24,8 miliardy korun. Z půjčky může být refinancován stávající dluh i realizován další odkup akcií O2. Od bank si chce O2 půjčit celkem až 31,8 miliardy korun. Rozhodovat se bude i o úpravě kompetencí dozorčí rady.

O2 má dle dřívějšího požadavku PPF společnosti půjčit až 24,8 miliardy korun na splacení kupní ceny za podíl od španělské Telefóniky SA. Jde o splacení části syndikovaného úvěru, poskytnutého PPF Arena syndikátem bank v čele se Societe Generale CIB s celkovým úvěrovým rámcem 2,288 milirdy eur.

Operátor O2 po 3Q: Mírnění poklesu tržeb pokračuje (+komentář)

Další část peněz, které nebudou takto použity, chce O2 užít na konsolidaci současného zadlužení a podnikatelskou činnost, upozornila čtk a vyplývá z dokumentů pro valnou hromadu.

Splatnost úvěru pro PPF v rámci finanční asistence má být maximálně sedm let s tím, že jej firma bude moci splatit kdykoliv předčasně. Úrok placený půlročně bude vycházet z tržní referenční sazby 6M PRIBOR, úrokové marže pro syndikovaný úvěr, který si bude muset vzít O2 za účelem půjčky pro PPF plus přirážky 0,3 procenta.

Vedle splacení části kupní ceny za O2 by PPF mohla peníze z finanční asistence použít i na nákup dalších akcií operátora od minoritních akcionářů.

„Zpráva vyznívá ve prospěch spekulací, že se v případě schválení úvěru valnou hromadou (což očekáváme), může nabídka menšinovým akcionářům na odkup akcií O2 nad tržní cenou ze strany PPF opakovat. To může být krátkodobou podporou pro akcie O2,“ uvádí Lenka Dvořáková Švejdová, analytička trhů Roklen24. 

PPF nabídne odkup dalších akcií O2 po 277,15 Kč

V současnosti PPF oficiálně vlastní přes 83 procent akcií O2. Z registru ČNB vyplývá, že 19. listopadu nakoupil předseda dozorčí rady O2 Martin Štefunko v celkem 27 obchodech 100 tisíc akcií firmy za průměrnou nákupní cenu necelých 215 Kč za kus, tj. v objemu přibližně 21,5 mil. Kč. Akcie O2 se v daný den posunuly od hladiny 211 nad 222 korun za akcii.

Valná hromada bude rovněž hlasovat o změně stanov, která by měla například umožnit hlasování akcionářů korespondenčním způsobem, nebo rozvolnit rozhodovací pravomoci dozorčí rady vůči představenstvu. „To má urychlit vnitřní rozhodovací procesy ve firmě,“ uvedla čtk.

„Zprávu vnímáme pozitivně, protože z našeho pohledu zvyšuje pravděpodobnost vyplacení solidní dividendy z letošního zisku. Stále však platí, že situace je hodně nepředvídatelná a návrh na výši dividendy záleží na rozhodnutí většinového akcionáře, který zatím nenaznačil, jak bude postupovat,“ poznamenali analytici Komerční banky.

O2 přijala úvěr 4 mld. Kč od KB na závazky vůči původnímu majoritnímu akcionáři

Newsletter