Obama: Hillary je favoritkou, pro Sanderse je to výhoda

Americký prezident Barack Obama se vůbec poprvé vyjádřil k demokratickým kandidátům na post šéfa Bílého domu, ani jednoho ale otevřeně nepodpořil. Vermontský senátor Bernie Sanders má podle Obamy tu výhodu, že do boje o kandidaturu na post prezidenta USA vstoupil s menší šancí na vítězství. Hillary Clintonová je naopak v těžké pozici favorita. Obama to řekl v rozhovoru zveřejněném dnes serverem Politico. 

Podle Obamy mají oba podobné názory na stěžejní otázky, jako je například nerovnost příjmů. Clintonová je ale znevýhodněná faktem, že je dobře známou političkou v prostředí, „v němž nové je vždy lepší“.

„Myslím si, že Bernie požívá luxusu neznámého hráče. Hillary má na své straně výhodu, ale také zátěž, jakou nesou favorité,“ řekl Obama. Její zkušenost prý jí bude užitečná v případě vítězství, ale její kampaň označil prezident za obezřetnou. „Jejími přednostmi je to, že má mimořádnou zkušenost, je bystrá a zná politiku ze všech stran, ale to ji někdy vede k větší opatrnosti a vedení kampaně spíše v duchu prózy než poezie,“ řekl prezident.

 

Do boje o Bílý dům možná vstoupí nový hráč….

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 23. leden 2016

 

Obama se vyjádřil krátce před zahájením primárních voleb, které začnou 1. února v Iowě a budou 9. února pokračovat v New Hampshiru. Sanders si podle průzkumů polepšil v Iowě a vede nad Clintonovu v New Hampshiru. Jestliže v některém z těchto států zvítězí, musí počítat se zájmem, který média dosud věnovala Clintonové, soudí Obama.

„Budete se podrobně zabývat cenou a významem jeho návrhů a daňovými podněty s tvrdostí, jíž byl dosud ušetřen,“ prohlásil prezident. Chce-li Sanders uspět, musí podle něj svůj záběr rozšířit. „Čím déle jste do procesu zapojeni, tím více musíte zdolat překážek, které před vás voliči postaví. Všichni chápou, že v této práci si nemůžete dovolit luxus zaměřit se jen na jednu věc,“ řekl Obama.

Obama vyzval ke spolupráci stran a zaútočil na Trumpa

Newsletter