Obchodník měsíce: Největší výzva je riziko recese

Zdroj: Depositphotos

Ve druhém dílu série obchodník měsíce společnosti XTB přinášíme rozhovor s traderem Petrem. Petr se na trzích aktivně pohybuje už od roku 2016, kdy se zprvu účastnil vzdělávacích kurzů XTB. Od té doby si byl schopen tradingem vydělat jednotky milionů korun. Jak se mu podařilo být dlouhodobě profitabilním obchodníkem?

Petr chtěl zůstat pro tento rozhovor anonymní z důvodu ochrany svého soukromí.

Co vás přitáhlo k tradingu?

Přitáhla mě vidina možnosti vydělávat peníze rychleji a pohodlněji oproti mému tehdejšímu zaměstnání.

Můžete popsat svůj obchodní styl a na jaké instrumenty se obvykle zaměřujete?

Obchoduji swingově až investičně především americké a evropské akciové indexy, občas komodity.

Můžete popsat jak se rozhodujete, kdy vstoupíte do obchodu nebo kdy z něj vystoupíte? Jaké faktory zvažujete?

Čekám na významný pokles trhu vzhledem k jeho lokálním denním maximům. Když tento pokles nastane, zhodnotím, zda je to v souladu s mnou předpokládaným fundamentem, a pokud uznám, že by se trh mohl v rozumnou dobu zase podívat na vyšší ceny, nakupuji s nízkou pákou a cílím na 5-10% pohyb.

Jak důležité je podle vás mít dobře definovaný obchodní plán pro celkový úspěch? A jak své plány vyvíjíte?

Díky svému plánu vím, co chci a čeho se mám držet. Nemám pak potřebu zkoušet nové přístupy, jiné trhy nebo se poměřovat s jinými obchodníky. Můžu se tak rozhodovat rychleji, nad grafy trávím méně času, mám klidnější spaní a stabilnější výsledky.

Jak řešíte obchody, které nejdou podle plánu? Jak se snažíte snižovat ztráty?

Když se významně nedaří, připustím si, že mi v analýze něco uniklo a přistoupím k hašení požáru, ať už vystoupením ze ztrátového obchodu při nejbližší korekci pohybu trhu nebo ředěním pozice, pokud mám dostatek prostředků nadále vstupovat při udržení nízké páky. Každopádně až vše pomine, snažím se ze svých chyb poučit a příště se jim vyvarovat.

Jakou roli hraje ve vašem obchodování technická analýza a jaké nástroje a indikátory považujete za nejužitečnější?

Určím si supporty, abych měl představu, s jak velkým propadem určitě musím při longových pozicích počítat a do oblastí lokálních denních maxim cílím výběry zisků. Dále sleduju denní volatilitu trhu, ale jinak indikátory nepoužívám.

Dokázal byste popsat nějaký nedávný obchod, který jste provedl, a vysvětlit svůj myšlenkový proces, který za ním stojí?

Sledoval jsem v březnu propad ropy WTI a na konci měsíce (29.3.), kdy se začala její cena zvedat a i fundamentálně to vypadalo (minimálně dočasně) příznivě, jsem vstoupil do longové pozice s cílem 5% pohybu vzhůru. Byl jsem připraven na propad k březnovému low z 20.3. a případný dokup. Štěstěna tomu ale přála, že se o 3 dny později členové OPEC nečekaně dohodli na snížení produkce, což vedlo k velkému pozitivnímu gapu a mému téměř dvojnásobnému zisku. Ale i tak nadále věřím, že ropa má prostor pro růst, a pokud v blízké době dojde ke korekci, budu zvažovat další nákup.

Jak sledujete a analyzujete své obchodní výsledky? Jaké metriky používáte k hodnocení svého úspěchu?

Mám spočítáno, kolik musím minimálně vydělat každý měsíc. Pokud se mi podaří alespoň tolik, abych pokryl svoje životní potřeby, považuju to za úspěch. Vše vydělané nad tuto částku zůstává k dispozici k dalšímu obchodování.

Jak se vypořádáváte s emocionálními výkyvy, které obchodování přináší? Jaké strategie používáte k udržení disciplíny a soustředění?

Musím mít neustále zaměstnané ruce a hlavu, pak mě občasné výkyvy na mém účtu tolik nerozhodí. Takže mám nenáročný vedlejší úvazek práce z domova a do toho rekonstruuji dům a starám se o rodinu. Disciplínu udržuji nastaveným plánem, který je pokud možno co nejjednodušší na dodržování.

Co považujete za největší výzvy, kterým čelí obchodníci na trzích dnes, a jak se těmto výzvám přizpůsobujete?

Asi největší výzvou je pro mě v poslední době neustálé riziko recese a významnějšího propadu trhů, díky kterému musím do obchodů vstupovat mnohem opatrněji, s vidinou menších zisků, větších poplatků a delšího držení pozice.

Dokážete identifikovat momenty, které způsobily, že jste začal chápat, jak by trading měl fungovat? Co vás nasměřovalo tím směrem, kde se nacházíte dnes?

Poněkolikáté jsem smazal účet a uznal, že intradenní trading je pro mě moc rizikový a neefektivní. Opustil jsem technickou analýzu, začal sledovat hlavní fundamenty a cílit na mnohem nižší a pomalejší, zato pravidelné zisky vycházející z dlouhodobých pohybů hlavních akciových indexů.

Podle čeho podle vás pozná obchodník, že již tradingu rozumí a může se do něj pustit naplno? 

Podle statistiky svých obchodů, zda dokáže dlouhodobým držením své obchodní myšlenky dosahovat pravidelných zisků. Pokud ano, může lehce navyšovat pozice a sledovat, co to dělá s jeho psychikou a účtem.

Měl byste nějakou praktickou radu na závěr pro všechny obchodníky, kteří nejsou zatím spokojeni se svými výsledky? 

Zvolněte. Jděte na vyšší časový ramec a snižte svou páku. Je lepší cílit na roční překonání spořicího účtu a pak být příjemně překvapen, pokud se zadaří i víc, než chtít desítky procent zhodnocení měsíčně, stresem si poškodit zdraví a nakonec i případně účet smazat.

 

Pokud byste se chtěli o tradingu dozvědět více. XTB tento týden představilo nový vzdělávací video formát zvaný Povídání o tradingu, ve kterém úspěšní obchodníci řeší obecná i aktuální témata z finančního světa a potenciální možnosti jak tyto je využít v přímo v obchodování.

První díl je zdarma dostupný na YouTube kanálu XTB zde.

Zdroj: XTB

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter