Obchodování přes Twitter aneb jeden tweet a 7 % dole

Sociální sítě mají svou sílu, ať už v „obyčejném“ světě či v tom investičním. V poslední době se vyplácí sledovat obzvláště Twitter, kde je možné u dobře zvolených účtů narazit na skvělé investiční tipy. Posledním by short akcie Nvidia. A výsledek? Pád o téměř 7 %.

Co bylo spouštěčem tohoto propadu? Byl to tweet společnosti Citron Research, ve kterém předpověděla pokles titulu Nvidia z více jak 116 dolarů na 90 během roku 2017.

Pro mnohé se jedná o překvapení, jelikož sám Andrew Left, zakladatel Citron Research a jeden z nejznámějších shortařů, byl velkým fanouškem výrobce polovodičových součástek. Tehdy se jeho predikce vyplnila. Titul si za letošní rok připsal více jak + 231 % a je tedy jedničkou v rámci indexu S&P 500. Teď však podle Lefta přišel čas na korekci.

Na čem je tato představa založena? Tweet Citron Research zmiňuje několik hlavních bodů.

  1. Prvním z nich je rostoucí podíl na trhu vzniklý především expanzí divize videoher, která postupně ukrajovala dosah konkurence, především se jedná o firmu AMD. Na druhou stranu, oproti tomuto vývoji nezaznamenala Nvidia žádný průnik na nové trhy.
  2. Dalším důvodem je rostoucí konkurence v oblasti datových center, kde mezi největší hrozby patří již zmiňovaná AMD či Intel.
  3. Propadu nahrává i fakt, že investoři silně přeceňují dušení vlastnictví firmy.
  4. Licenční patentová dohoda, kterou Nvidia uzavřela se společností Intel, by v příštím roce mohla výrazně ovlivnit její zisk (EBITDA).
  5. Udržitelnost hrubé marže Nvidia je rovněž ve hvězdách, a to především vinou již zmiňované rostoucí konkurence.

„V rámci tohoto odvětví existuje mnoho budoucích rizik,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Left. „Nvidia přesunuje tržby ze svého momentálně nejdůležitějšího zdroje, kterým jsou videohry, směrem k datovým centrům. Stejně tak expanduje na trh doplňků pro automobily a udržuje si své marže na stejné úrovni. Do toho všeho je potřeba vzít v potaz sílící konkurenci…. Pokud tedy akcii Nvidia vlastníte, jsou to snadno vydělané peníze.“

Sázka roku 2017? Koruna a intervenční „exit“, tvrdí banky

Newsletter