Obchodujeme Teslu: Paralela s Modelem S. Bude se historie opakovat?

Akcie Tesly na začátku tohoto týdne během krátké chvíle zpevnily o deset dolarů. Stalo se tak poté, co několik analytiků z Wall Street zvýšilo cílovou cenu tohoto titulu. Jedním z nich byl i Ben Kallo ze společnosti Baird Research, který je dle Bloombergu pátým nejlépe hodnoceným analytikem Tesly. Co v případě firmy Elona Muska živí jeho optimismus?

V pondělní analýze Kallo uvedl, že zvyšuje cílovou cenu Tesly z 368 dolarů na 411 dolarů za akcii (aktuální cena 362,9 USD). Hlavním argumentem tohoto posunu je nedávná „emise“ nového elektromobilu Model 3. Ačkoliv uvedení tohoto vozu na trh zabere několik měsíců, dlouhodobé vyhlídky Tesly zůstávají pozitivní. Stane se tak díky tomu, jak Kallo, kterého cituje server Business Insider, očekává, že se objeví potřebné katalyzátory jako například pozitivní recenze, aktualizace ve výrobě a pokrok směrem k 20% hrubým maržím.

Zažít Teslu! Co všechno dovede? Máme video!

Kallo věří, že uvedení modelu Modelu 3, zaměřeného na masy, bude mít na Wall Street podobné přijetí, jako tomu bylo u Modelu S. Když ten byl uveden na trh, akcie Tesly se obchodovaly prvních několik měsíců níže, než se očekávalo. Po roce od této události však dosáhly růstu o velikosti téměř 200 %.

Kallo se také vyjádřil, že očekávaná výkonnost po uvedení Modelu 3 bude zrcadlit Model S více než například Model X. Tesla má navíc podle něj už i zkušenosti s produkcí vozidel, která by měla zmírnit rizika spojená se zpožděním výroby.

Zajímavé je, že komentáře Bena Kallo nejsou tak odlišné od komentářů samotného šéfa Tesly Elona Muska. Ten se k budoucímu vývoji a potenciálu akcií své společnosti vyjádřil na svém twitterovém profilu: ,,Ceny akcií Tesly jsou vysoko na základě minulosti a současnosti. Pokud ale věříte v budoucnost, jsou nízko.“ 

 

Tento příspěvek následoval po Muskově řeči, kterou měl dva dny předtím na Národním shromáždění guvernérů. Tam řekl, že akcie Tesly několikrát dosáhly rekordu poté, co veřejně prohlásil, že jsou jejich ceny výše, než si zaslouží. Také shledal, že je celá situace firmy poměrně těžká, když panují tak velká očekávání. ,,Snažím se je trošku mírnit. Akcie Tesly však reflektují pozitivní očekávání ohledně její budoucnosti,“ uvedl.

Tyto slova vypustil do světa dva týdny před uvedením Modelu 3. Od té doby akcie Tesly rostly o 13,5 %, a to díky velké poptávce po modelu. Tesla je navíc připravena emitovat dluhopisy v hodnotě 1,8 miliardy dolarů, aby mohla zvýšit produkci vozidel. To je díky vysoké poptávce o 300 milionů dolarů více, než předpokládala.

Akcie Tesly během roku 2017 již vzrostly o cca 70 %.

Daniel Gladiš: Dluhopisové excesy, díl I. – Tesla

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter