Objednávky německého průmyslu dávají zapomenout slabému čtvrtletí

Nejsilnější růst za poslední rok přinesl červenec objednávkám v německém průmyslu, které zvrátily slabé druhé čtvrtletí. Sezónně očištěné objednávky vzrostly o 4,6 procenta po červnovém poklesu o 2,7 procenta, očekáván byl přitom růst pouze o procento a půl.

Tvrdé číslo o objednávkách z části vyvažuje propad v důvěře v ekonomiku, na který ukazují německé průzkumy s tím, že vkrádat se začínají dopady ukrajinského konfliktu a protiruských sankcí. Nezaměstnanost na rekordních minimech ale posiluje domácí spotřebu.

Kontrast s náladou mezi podniky i spotřebiteli v obavách z Ukrajiny přináší podrobnější pohled na strukturu objednávek. Domácí vzrostly o 1,7 procenta, zatímco exportní poskočily o 6,9 procenta, taženy 14,6% růstem ze zemí mimo eurozónu.

„Při cyklickém oslabení ve druhé čtvrtině roku a geopolitickém napětí jsou čerstvá data posilou pro německý průmysl,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě s tím, že vývoj objednávek je v posledních dvou měsících pozitivní.

Německá vláda: Pokles ekonomiky dočasný, pokud se nevyhrotí Ukrajina

Bundesbank drží výhled celoročního růstu německé ekonomiky o 1,9 %, příští rok o 2 %. ECB očekává růst eurozóny o 1 % a 1,7 %. To jsou hodně rozevřené nůžky a z Bundesbank zní, že zhoršení její prognózy nejméně pro letošek je pravděpodobné.

Bundesbank: Výhled pro německou ekonomiku se zatemňuje

Nápovědu o tom, jak nahlíží na eurozónu, dnes poskytne Evropská centrální banka. Očekává se držení sazeb u rekordního minima, otázkou je ale případné další uvolnění měnové politiky evropskou obdobou QE.

Newsletter