Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Objednávky německého průmyslu dávají zapomenout slabému čtvrtletí

Nejsilnější růst za poslední rok přinesl červenec objednávkám v německém průmyslu, které zvrátily slabé druhé čtvrtletí. Sezónně očištěné objednávky vzrostly o 4,6 procenta po červnovém poklesu o 2,7 procenta, očekáván byl přitom růst pouze o procento a půl.

Tvrdé číslo o objednávkách z části vyvažuje propad v důvěře v ekonomiku, na který ukazují německé průzkumy s tím, že vkrádat se začínají dopady ukrajinského konfliktu a protiruských sankcí. Nezaměstnanost na rekordních minimech ale posiluje domácí spotřebu.

Kontrast s náladou mezi podniky i spotřebiteli v obavách z Ukrajiny přináší podrobnější pohled na strukturu objednávek. Domácí vzrostly o 1,7 procenta, zatímco exportní poskočily o 6,9 procenta, taženy 14,6% růstem ze zemí mimo eurozónu.

„Při cyklickém oslabení ve druhé čtvrtině roku a geopolitickém napětí jsou čerstvá data posilou pro německý průmysl,“ uvedlo ministerstvo ve zprávě s tím, že vývoj objednávek je v posledních dvou měsících pozitivní.

Německá vláda: Pokles ekonomiky dočasný, pokud se nevyhrotí Ukrajina

Bundesbank drží výhled celoročního růstu německé ekonomiky o 1,9 %, příští rok o 2 %. ECB očekává růst eurozóny o 1 % a 1,7 %. To jsou hodně rozevřené nůžky a z Bundesbank zní, že zhoršení její prognózy nejméně pro letošek je pravděpodobné.

Bundesbank: Výhled pro německou ekonomiku se zatemňuje

Nápovědu o tom, jak nahlíží na eurozónu, dnes poskytne Evropská centrální banka. Očekává se držení sazeb u rekordního minima, otázkou je ale případné další uvolnění měnové politiky evropskou obdobou QE.

Newsletter