Objednávky průmyslu a Caterpillar. Dolů míří Wall Street i dolar

(Aktualizováno 17:59) Slabá data z americké ekonomiky i firem vyslala dnes Wall Street i americký dolar směrem ztrát. Prosincové objednávky zboží dlouhodobé spotřeby meziměsíčně propadly o 3,4 při očekávaném 0,3% růstu, nadto byl listopad revidován na pokles o 2,1 %, trojnásobný proti původně oznámenému. 

Wall Street v úvodu obchodování, jak naznačila již futures, zamířila dolů. Index S&P 500 ztrácí (k 16:56) 1,6 procenta, DJIA odepisuje přes 2 procenta a Nasdaq klesá také o více jak 2 procenta.

Vratký výkon americké ekonomiky

Za propadem objednávek v průmyslu stojí volatilní položka objednaných letadel, u které svítí propad o 55,,5 procenta. Americké dlouhodobé objednávky (na zboží s kalkulovanou použitelností nejméně tři roky), očištěné o dopravu, klesly o 0,8 procenta, mimo vojenský sektor a letadla pak o 0,6 procenta po podobném poklesu v listopadu a propadu o 1,8 procenta v říjnu.

Negativní revize je velmi prudká a přitom jde o další slabá čísla z amerického průmyslu. Naznačují, že první čtvrtletí roku 2015 nemusí být v podání americké ekonomiky nijak oslnivé.

Nálada spotřebitelů a ceny domů – raketa

Proti propadu v americkém průmyslu se postavila data o cenách domů, prodejích nových domů i spotřebitelské důvěře, která překvapila silným vzestupem. Ceny domů ve dvacítce klíčových amerických měst v listopadu vzrostly meziročně o 4,31 procenta, zhruba v souladu s očekáváním. Prodeje nových domů v prosinci meziměsíčně vylétly o 11,6 procenta po 6,7% poklesu v listopadu. Raketový vzestup předvedla spotřebitelská důvěra, která v lednu vystoupala na 102,9 z 93,1 bodu, očekáváno bylo 95,5 bodu.

Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v lednu vyšplhala na nejvyšší úroveň za zhruba sedm a půl roku, zejména díky růstu optimismu ohledně trhu práce i celé ekonomiky.Všechna tato data ale nemají sílu obrátit vývoj na trhu, americké akciové indexy naopak prohlubují ztráty.

Firmám zatápí dolar

Špatná výhledová data pro průmysl v podobě objednávek se potkala se špatnými daty od firem v podobě oznamovaných výsledků. V předobchodní fázi propadají akcie Pfizer, jehož výsledky byla sice ziskem na akcii ve čtvrtletí lepší proti odhadům, ale firma uvedla, že nenaplní celoroční výhled hospodaření.

Podobně barometr světového průmyslu a ekonomiky, společnost Caterpillar, při zisku na akcii 1,35 USD za očekáváním 1,55 dolaru na akcii a tržbách 14,24 miliardy dolarů oznámil zhoršení celoročního výhledu. Procter & Gamble z pozice světové jedničky ve spotřebním zboží pro domácnosti pak uvedla, že měnové pohyby odeberou z jejího čistého  zisku 12 procent a z tržeb 5 procent na úrovni celého roku 2015. A podobně – chemický lídr Du Pont sice oznámil zpětný odkup akcií v celkovém objemu 4 miliardy dolarů, což by mělo být pro akcie firmy podporou, ale zároveň rovněž z odkazem na silný dolar firma zklamala celoročním výhledem.

„Očekávám slabý rok 2015,“ řekl pro CNBC generální ředitel Caterpillaru Doug Oberhelman. Akcie Caterpillaru na výsledky odpověděly v premarketu amerického obchodování propadem o 8 % a shodně tratí v úvodu řádného obchodování. „Ceny komodit jsou poměrně stabilní, ale nízko a oživení nečekám, dokud se nezotaví světová ekonomika. Od dolaru očekávám, že bude v průběhu roku ještě silnější,“ uvedl mimo jiné šéf Caterpillaru.

Newsletter