Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA nečekaně rostou, slabšímu trhu letadel navzdory

(Aktualizováno 15:05) Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v USA v dubnu nečekaně vzrostly a minulý měsíc byl tak v tomto ohledu třetím růstovým v řadě. Objem objednávek se meziměsíčně zvýšil o 0,8 % a to i přes vzestupnou revizi údaje za březen na více než slušných 3,6 %. Ekonomové v průzkumu agentury Bloomberg přitom v průměru očekávali dubnový pokles objednávek o 0,7 % (odhady se pohybovaly v rozmezí 4,3% poklesu a 2% růstu).

Měsíc duben byl z pohledu objednávek zboží se spotřebou tři roky a déle lepší i po očištění o volatilní sektor dopravy. Po něm růst objednávek zpomalil na 0,1 % z 2,9 % v předchozím měsíci. Tento údaj byl taktéž revidován výše. Ekonomové předpokládali, že objem o dopravu očištěných objednávek bude v dubnu stagnovat.

Růst objednávek v průmyslu za minulý měsíc táhla především poptávka po počítačích (růst o 7 %) a po umělých materiálech (růst o 3,4 %). Slabší výsledek naopak hlásí výrobci komerčních letadel, kteří zaznamenali 4,1% pokles objednávek. Výrobce Boeing oznámil, že v dubnu přijal objednávky na 70 letounů, výrazně méně oproti 163 v březnu. 

Hůře dopadly objednávky kapitálového zboží (bez letadel a armádních zakázek), které jsou předvojem firemních investic. Ty poklesly o 1,2 % po 4,7% nárůstu v březnu, který byl nejsilnější od loňského listopadu. 

Newsletter