Americká inflace v dubnu meziročně vzrostla nad 4 %, v jádrovém vyjádření na 3 %. Nad konsensus vyšší čísla zesilují spekulaci o politice Fedu, futures eurodolaru opět plně zaceňují první hike o 25 bb v prosinci 2022. Americké výnosy korigují včerejší nárůst, evropské jdou nahoru. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Objednávky zboží v USA v červnu nad očekávání rostly

Americké objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v červnu zvrátily květnový pokles a vzrostly o 0,7 procenta, nad očekávání 0,5 procenta. V květnu došlo k poklesu objednávek o procento, což je dnes oznámená revize dřívějšího údaje -0,9 procenta.

Bez započtení sektoru vojenské techniky a letadel objednávky vzrostly výrazněji, o 1,4 procenta po 1,2procentním poklesu v květnu. Na tomto údaji došlo k výraznější revizi, původně z 0,7procentního růstu. Analytici za červen očekávali růst o 0,5 procenta.

K růstu v sektoru zboží dlouhodobé spotřeby pomáhá poptávka v automobilovém průmyslu. V USA se v červnu prodalo 16,9 milionu osobních a lehkých nákladních aut, nejvíc od července roku 2006.

Newsletter