Objev na Aljašce. Nové naleziště ropy zvedne zásoby až o 80 %

Ceny ropy rostou shodně o více jak 1,5 %. Brent se již přehoupl nad hranici 50 dolarů za barel, zatímco WTI tuto úroveň začíná atakovat. Ale na jak dlouho? Záleží, jak se nakonec (ne)dohodnou členové OPEC. Ať už výsledek dopadne jakkoliv, stát Aljaška má i tak důvod k radosti. Na jeho území bylo totiž objeveno nové ropné naleziště, jehož potenciál by mohl rezervy regionu zvýšit až o 80 %.

Nový ropný zdroj byl objeven dallaskou společností Caelus Energy Alaska, která na něj narazila v hlubinách Arktického oceánu zhruba 450 mil od města Fairbanks. Odhadovaná zásoba černé komodity by podle dosavadních průzkumů mohla dosahovat 6 miliard barelů. Takové množství by tak mělo odpovídat až 200 tisícům barelům dodaných denně do Transaljašského ropovodu.

Dle prvotních odhadů společnosti je z oněch 6 miliard barelů při aktuálních podmínkách možno vytěžit až 2,4 miliardy.

„Námi objevené naleziště je dostatečně velké na to, aby podpořilo aljašský ropný průmysl během příštích třiceti až čtyřiceti let,“ přepisuje slova CEO společnosti Caelus Jima Musselmana server CNBC. To ale není vše. Oblast Smith Bay, kde se nové zásoby ropy nachází, by mohla obsahovat ještě další naleziště, které by tak dohromady mohly přinést až 10 miliard barelů ropy navíc.

Objev nového ropného těžiště je velice dobrou zprávou pro stát Aljaška, jehož hlavním zdrojem příjmů je právě ropný byznys. Region se aktuálně potýká s poměrně intenzivním propadem zásob černé komodity. Během minulého roku dosahoval průměrný denní výstup 483 tisíc barelů, což je oproti 2 milionům barelů denní produkce z roku 1988 prokazatelný pokles.

Oblast Smith Bay je specifická tím, že ji stát Aljaška pronajímá ropným společnostem, přičemž firmě Caelus aktuálně náleží 75 %. Zbytek je pak rozdělen mezi společnosti NordAq Energy a L71 Resources. Pravdou je, že samotný objev byl podle Musselmanových slov učiněn hlavně díky daňovým pobídkám ze strany státu.

K tomu, aby se ropné společnosti podnikající v této oblasti udržely v zisku, jsou pak potřeba ceny na úrovni 40 barelů.

 

Newsletter