Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Obrat na Wall Street. Nejvíce rudý byl Apple

Po slibném úvodu týdne se dnes akcie na americké burze propadaly. Z počátku zaznamenal Dow Jones dokonce prudký stobodový pokles, ale následně korigoval a zakončil s mírnou ztrátou 0,03 procenta na 20 651,30 bodu. Ústředním tématem byl propad ceny akcií Applu. Akcie firmy z Cupertina ztratily 1,29 procenta.

Propadaly se i další americké indexy. Širší index S&P 500 ztratil 0,14 procenta na 2353,78 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,24 procenta na 5866,77 bodu.

Za dnešním propadem akcií dle burzovních makléřů stojí hlavně promítnutý geopolitický risk. Ten v minulých dnech investoři spíše ignorovali, dnes se ale již naplno promítl do obchodování, když nejvíce stabilní zůstávaly akcie, které jsou k tomuto typu rizika averzní. Poslední události zahrnují mimořádné setkání zástupců členů G7 a cestu amerického ministra zahraničí Tillersona do Moskvy, Na klidu nepřidává svými tweety ani americký prezident Donald Trump, který se stále velice hlasitě vyjadřuje o KLDR.

 

„Tento den nám připomenul, jak rychle se může geopolitický risk stát na finančních trzích hráčem číslo jedna,“ uvedl ředitel Private Client Reserve Mike Baele.

Neméně zajímavou událostí byl také pokles akcií firmy Apple (viz graf níže). Ten vévodil dnešním ztrátám a významně se podepsal na počáteční ztrátě indexu Dow Jones. Důvodem propadu je další řešení soudního sporu s Qualcommem. Firmy vedou soudní spor o licenční poplatky technologií a proces je intenzivně mediálně sledován. Přední představitelé Qualcommu dnes na adresu vedení firmy a služeb Applu uvedli několik nelibých poznámek, které se vzápětí dostaly do předních amerických medií.

Vyjma Applu největší ztráty postihly i další technologické firmy. Facebook se propadl o 1,01 % a Accenture o 1,58 %. Z bankovního sektoru zaznamenala největší ztrátu banka Wells Fargo, a to o 0,80 %.

Newsletter