Obrat trendu na ropě? Citi vyhlíží 20 USD

Pravděpodobnost scénáře, že cena americké ropy WTI spadne až na 20 dolarů za barel, vzrostla. Uvedli to ve své pondělní analýze stratégové Citigroup. I když se ceny v posledním týdnu zotavily, analytik Citi Ed Morse vnímá tento růst spíše jako technickou korekci, než jako obrat trendu. Trh s ropou by měl nalézt své dno na konci prvního nebo na začátku druhého čtvrtletí tohoto roku, říká Citi s tím, že na trhu s ropu je přebytek nabídky.

„Je nemožné s jistotou říci, že trh již dosáhl svého dna,“ uvedla Citi ve svém komentáři. Trh s ropou na něj nicméně v pondělí nereagoval a cena barelu WTI vzrostla o 2,3 % na 52,86 dolaru. Citi snížila odhad ceny WTI pro rok 2015 na 46 dolarů z 55 a pro Brent na 54 dolarů z 63 dolarů.

Citi není první bankou, která čeká cenu WTI až na 20 dolarech a zřejmě ani poslední. Na derivátovém trhu s WTI již nyní existuje velké množství put opcí (spekulace na pokles, tj. právo v budoucnosti prodat podkladové aktivum za dohodnutou cenu). Těm, kteří tyto opce vlastní, ale „rally“ na ropě minulý týden příliš radosti neudělala, neboť jsou jejich opce za současných podmínek většinou bezcenné.

Že propad cen ropy k 20 USD není zdaleka vyloučen, se domnívá také vlivný investor Dennis Gartman. Dnešním dnem ceny ropy ustupují, Brent se vrací k 55 dolarům a cena barelu WTI již klesla pod 50 USD.

Gartman: 20 dolarů za barel ropy stále nemusí být sci-fi

Newsletter