Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Sledovaný index důvěry investorů v Německu ukončil sérii deseti poklesů v řadě a vymanil se z v říjnu načrtnutých červených čísel.

Klíčový index očekávání pro příštích šest měsíců vzrostl v listopadu na 11,5 bodu z -3,6 bodu. Analytici očekávali výrazně mírnější růst na 0,5 bodu. ZEW tak přerušuje řadu poklesů trvající od letošního ledna, kdy začal sestupovat ze svého sedmiletého maxima.

Jen mírně lépe dopadl index hodnocení současných podmínek, který vzrostl o desetinku bodu na 3,3 b. z 3,2 b., kam v říjnu propadl z 25bodové úrovně. Očekávání analytiků za listopad bylo nastaveno na 1,7 bodu.

Euro se vůči dolaru v čas zveřejnění indexu ZEW obchodovalo na úrovni 1,2528 a následně skokově posílilo na denní maximum 1,2541 USD/EUR, z něhož rychle sestoupil k 1,2520. Evropské burzy navýšily zisky, německý index DAX je o 1,3 % silnější.

„ZEW v Německu se zvýšil poprvé v letošním roce. Aktuální údaje o růstu v eurozóně ukazují na stabilizaci, která se promítla do vyššího indexu. Nicméně, ekonomické prostředí zůstává křehké, neméně vzhledem k přetrvávajícímu geopolitickému napětí,“ uvedl prezident institutu, profesor Clemens Fuest.

Německá ekonomika se těsně vyhnula recesi, když dle prvních údajů ve třetím čtvrtletí roku rostla o 0,1 % oproti 2Q, kdy vykázala (po revizi) 0,1% pokles. V meziročním srovnání posílila největší ekonomika Evropy o 1,2 %.

Institut ZEW vydává také index důvěry investorů pro celou eurozónu. Ten v listopadu vzrostl na rovných 11 bodů z 4,1 b. v říjnu.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Newsletter