Obří pivní akvizice? Lídr trhu chce majitele Prazdroje

Světová pivovarská jednička Anheuser-Busch InBev se údajně chystá podat nabídku na převzetí svého hlavního globálního konkurenta SABMiller, vlastníka Plzeňského Prazdroje. Znít má na 122 miliard amerických dolarů, v přepočtu zhruba 2,6 bilionu korun.

Podle dnešní zprávy listu The Wall Street Journal jedná AB InBev s bankami o financování takovéto transakce. Zpráva přišla krátce poté, co majitelé nizozemského Heinekenu, který je na světovém trhu piva třetí, odmítl návrh SABMilleru jednat o možnosti vzájemného spojení.

Podle listu, který citoval osobu obeznámenou s jednáním, zatím AB InBev se SABMillerem aktivně nejedná. Před předložením formální nabídky si chce nejprve zajistit financování. O námluvách mezi jedničkou a dvojkou trhu se spekuluje již několik let.

Akcie SABMilleru po zprávě vyskočily o 12 procent. Kurz akcií AB InBev před zahájením oficiálního obchodování na Wall Street posílil o téměř tři procenta. Žádná z firem se zatím ke zprávě nevyjádřila.

Dle dat Euromonitor za rok 2013 dosahuje podíl AB InBev na globálním trhu zhruba 20 procent, SABMiller a Heineken se pak pohybují blízko sebe a oba pod 10 procenty. 

Heineken uvedl, že rodina Heinekenů, která v nizozemské společnosti vlastní přes 50 procent akcií, odmítla návrh, s nímž za vedením firmy přišel SABMiller, a dala najevo, že hodlá zachovat firmu samostatnou. Podle agentury Bloomberg se SABMiller tímto krokem chce sám bránit před případnou nabídkou ze strany AB InBev.

Skupina Anheuser-Busch InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického konkurenta Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má asi 200 značek z celého světa, včetně Budweiser, Beck’s a Stella Artois a loni její tržby přesáhly 43 miliard dolarů. Od Anheuseru zdědil AB InBev řadu dlouhodobých právních sporů s českobudějovickým Budvarem o značku Budweiser a její různé obměny.

SABMiller, který se z jihoafrického výrobce piva stal světovou pivovarskou dvojkou, expandoval od 90. let prostřednictvím řady akvizic, počínaje převzetím Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů ve střední a východní Evropě přes koupi nizozemského Grolsche a americké Miller Brewing po získání australské skupiny Foster´s v roce 2011. Skupina loni vytvořila tržby přes 23 miliard dolarů.

Newsletter