Ochrana hranic, kvóty, uprchlíci – ŽIVĚ ze Summitu EU

Na výrazné finanční pomoci uprchlíkům přímo na Blízkém východě se v noci na dnešek shodl mimořádný summit Evropské unie k migraci. Předseda jednání prezidentů a premiérů unijních zemí Donald Tusk novinářům po summitu řekl, že na pomoc bude prostřednictvím Světového potravinového programu (WFP) a Úřadu vysokého komisaře pro uprchlíky OSN (UNHCR) vyčleněna nejméně miliarda eur (přes 27 miliard Kč).

Do konce listopadu začnou podle Tuska v Itálii a v Řecku fungovat takzvané hotspoty, tedy centra, kde budou moci být žadatelé o azyl rychle identifikováni a registrováni. Tusk oznámil, že lídři EU shodli také na posílené pomoci Libanonu, Jordánsku, Turecku a dalším zemím v blízkovýchodním regionu. Další pomoc bude také záviset na posílené spolupráci těchto státu s unií při řešení migrační krize.

Předsedové vlád a prezidenti evropských zemí podle Tuska zastávají shodný názor, že „nynější chaos musí skončit“. „Správné řízení a kontrola naší vnější hranice je naší společnou odpovědností,“ uvedl předseda summitů. Bylo by podle něj nesprávné veškerou tíži nechat jen na Řecku a na Itálii. Proto summit nabídl veškerou možnou pomoc těmto zemím, včetně právě spolupráce na hotspotech. Dnes schválená opatření krizi neukončí, ale vše jsou to nutné kroky správným směrem,“ dodal Tusk.

Summit EU k uprchlické krizi online
 

 

Newsletter