Od Merkelové po Mayovou. Budou ženy vládnout světu?

Spojené království, USA, Organizace Spojených národů. Ve všech těchto zemích a v organizaci aktuálně probíhá frmol kolem mocných žen. Hillary Clintonová má slušně nakročeno stát se příští americkou prezidentkou. Theresa Mayová převzala po Davidovi Cameronovi britský premiérský post. Christiana Figueresová byla nominována na místo generálního tajemníka OSN. Budou ženy vládnout světu?

Jak se zdá, tak otěže moci pozvolna přebírají ženy. Pravdou je, že především v politice se nejedná o žádnou novinku. V rámci celého světa existují dvě země, kde v parlamentu zasedá více něžného pohlaví než mužů. Jde o Rwandu a o Bolívii.

V Africe, v politickém prostředí, je převaha žen poměrně běžnou záležitostí. Po Rwandě je ta samá situace v Senegalu, Seychelách a v Jižní Africe. Silnou pozici rovněž drží severské země jako Švédsko a Finsko.

Ani Kanada nezůstává pozadu. Tamní premiér jmenoval podle vlastních slov „mladý a etický kabinet“, ve kterém je vůbec poprvé v historii vyvážený počet žen a mužů, a to 15 na 15 osob ve věku pod padesát let.

Ale není to jen politické kolbiště, kde ženy excelují. Christina Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu, je na své pozici už druhé období. Janet Yellenová je pak považována za nejmocnější bankéřku světa. V soukromém sektoru je pak možné jmenovat CEO General Motors Mary Barrovou.

Trend byl tedy jasně nastaven. Doba přesvědčení, že žena patří ke sporáku, je ta tam. Jen tak dál, dámy!

Newsletter