Odkud se bere německá dobrá nálada?

Německu se daří. Předstihové ukazatele nechávají tušit slibný vývoj této největší evropské ekonomiky a tamní trhy neztrácí svůj optimismus ani ve stínu rizik, která by mohla vyplynout z blížících se prezidentských voleb ve Francii a protekcionistických tendencí amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Únorová data mnichovského institutu Ifo přinesla pozitivní zprávy. Index podnikatelské nálady v Německu vzrostl na 111 bodů z lednových 109,9 bodu. Tento nejdůležitější indikátor vývoje německé ekonomiky tak opět dosáhl své hodnoty z prosince – předtím takový optimismus mezi podnikateli vládl v březnu 2014. „Po zdrženlivém začátku roku se německá ekonomika nachází opět na dobré cestě,“ komentoval výsledky šéf institutu Clemens Fuest. Zajímavé je, že analytici očekávali naopak pokles podnikatelské nálady na 109,6 bodů.

Dílčí ukazatel aktuální situace dopadl ještě lépe: vzrostl o 1,5 bodu na 118,4 bodu. Ke zlepšení došlo i u výhledu na následující půlrok, odpovídající dílčí ukazatel vzrostl o 0,8 bodu na rovných 104 bodů.

Index Ifo přichází po pozitivních datech týkajících se nálady nákupních manažerů a přijatých zakázek, řekl podle serveru finanzen.net hlavní ekonom Commerzbank Jörg Krämer s tím, že vidí celkově jasný trend směrem vzhůru. Nálada německých podniků podle něj odolává rizikům, která vyplývají z nadcházejících francouzských prezidentských voleb a politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Německé firmy se tak připojily k celosvětově patrné důvěře v pozitivní vývoj ekonomiky, komentoval data hlavní ekonom VP Bank Thomas Gitzel. Zdá se, že možné problémy, které by německému exportu mohla způsobit protekcionistická obchodní politika USA, v tuto chvíli nikoho příliš neděsí, dodal.

Vzhledem k těmto pozitivním výsledkům tak v prvním čtvrtletí tak i přes rostoucí politickou nejistotu nelze vyloučit zvýšenou dynamiku ekonomického růstu, domnívají se analytici německé banky Helaba.

Pozitivní nálada je cítit rovněž na německém akciovém trhu, kde se hlavní akciový index DAX dnes hned v úvodu obchodní seance přehoupl poprvé od dubna 2015 nad psychologickou hladinu 12 tisíc bodů. Do svého historického maxima (12 390 bodů) mu tak chybí zhruba 3 %. Hlavním motorem současného růstu německých akcií jsou vedle naděje na slibný vývoj americké ekonomiky i pozitivní signály, živící optimismus ohledně vývoje ekonomiky na evropském kontinentu. Optimismu nahrává i dále oslabující kurz eura k dolaru.

Německý optimismus poněkud kontrastuje s rostoucí nejistotou vévodící ve Francii. Tam se investoři s blížícími se prezidentskými volbami naopak akcií spíše zbavují, či se zajišťují proti případným poklesům, a utíkají zejména do německých bondů s krátkou dobou splatnosti.

Le Penová míří vzhůru, investoři pomalu ztrácí nervy

Newsletter