Odpočívej v pokoji aneb konec éry hotovosti na dohled?

Svět financí prochází velkou transformací. Nástup nových technologií ve spojení s penězi rozpoutal vlnu změn, která boří zažité konvence a naopak umožňuje vznik těm novým. Nedílnou součástí tohoto procesu je i odklon od používání hotovosti. Čím dál tím víc lidí jednoduše nechce mít po kapsách zmuchlané bankovky a neskladné drobáky. Proč taky, když k životu postačí jen mobilní telefon a platební aplikace v něm. Kde žije nejvíce takových lidí? A jak se bezhotovostní trend vyvíjel v čase? Na to vše a mnohem víc odpoví infografiku serveru Visual Capitalist.

Podle očekávání Federálního rezervního systému budou jen letos provedeny bezhotovostní platby o hodnotě 616,9 miliardy dolarů. Pro srovnání, v roce 2010 toto číslo dosahovalo „pouhých“ 60 miliard dolarů. Z hlediska kontinentů by na očekávané sumě měly mít největší podíl Spojené státy, kde je zhruba 52 % plateb bezhotovostních. Druhé místo s 35% podílem patří asijsko-pacifickému regionu a třetí Evropě. Tam je přibližně 34 % transakcí uskutečněno bez použití hotovosti.

Co se týče jednotlivých zemí, nejvíce bezhotovostních transakcí ve vyšším formě je provedeno v Singapuru (61 %), dále  v Nizozemí (60 %), Francii (59 %, v Kanadě (57 %), Belgii (56 %) a Spojeném království (52 %). Pokud bychom se zaměřili jen na Evropu, největší bezhotovostní objemy byly zaznamenány v Británii (21,27 miliard euro), poté ve Francii (18,96 mld. euro) a v Německu (17,99 mld. euro).

Pravdou je, že k zániku hotovosti přispívají nejen sami její uživatelé, ale rovněž i politici a úřední aparát. Hlavním cílem je v tomto směru boj s kriminalitou, jelikož právě „cash“ je nejsnadnějším prostředkem financování kriminální činnosti, včetně terorismu či daňových úniků.

Draghi vs. deflace, terorismus a 500 €

Z toho důvodu přestane Evropská centrální banka koncem roku 2018 vydávat bankovky v nominální hodnotě 500 euro. I v USA byl pozorován boj proti kriminalitě a používání hotovosti. Řeč je v tomto případě o bývalém ministrovi financí Summersovi, který se vyslovil pro zákaz bankovek s vyšší než 100dolarovou hodnotou.

Celkový trend oblasti bezhotovostních transakcí pak poskytuje následující infografika.

Courtesy of: Visual Capitalist

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter