Olympijský debut. Ďábelsky rychlý 5G internet

Účastníci a návštěvníci zimních olympijských her v Pchjongčchangu mají možnost užít si internet budoucnosti. Nová technologie 5G by se měla začít do světa rozšiřovat až po roce 2020, v Jižní Koreji však připravili první velký test právě na světově proslulou sportovní akci. 5G ale není jen technologie, která má sloužit k brouzdání na internetu a na sociálních sítích. V okolí sportovišť by měla sloužit i například k zahánění divokých prasat.

Pátá generace bezdrátových sítí by měla být rychlá jako blesk. Konkrétně stokrát rychlejší než předchozí technologie 4G. S rychlostí 10 gigabitů za sekundu lze stáhnout film ve vysokém rozlišení do několika sekund. Nové 5G by však nemělo sloužit pouze k běžnému použití, jako je přehrávání filmů nebo videí, otevírá například prostor internetu věcí (internet of things), což ve zkratce znamená komunikaci několika zařízení mezi sebou.

V hlubokých lesích okolo Pchjongčchangu 5G již teď slouží k ochraně sportovišť před nežádanou návštěvou divokých prasat. Pomocí čidel, která spustí světelné paprsky, plyn nebo imitují řev tigrů, by mělo být o bezpečnost postaráno. To je však jen zlomek potenciálu této technologie. 5G bude v nejbližších letech znamenat zlom pro vývoj umělé inteligence u dronů, samořídících vozidel, robotů a dalších zařízení, která v reálném čase potřebují přenést obrovské množství dat, uvedla pro Bloomberg Sandra Riverová ze společnosti Intel. Komunikace mezi jednotlivými zařízeními by tak měla být daleko rychlejší a efektivnější, dodala.

„Udržitelné město“ na prahu dokončení

„Vstupujeme do éry strojů. Nová zařízení se začínají stále více uplatňovat a 5G bude velkou pomocí, která opravdu umožní konvergenci výpočetní techniky a její vzájemné komunikace,“ uvedla Riverová.

Ukázka 5G je v Pchjongčchangu prací jihokorejského operátora KT, který použil technologie od Intelu, Ericssonu a Samsungu. Ze hry venku v tomto případě zůstala čínská značka Huawei, která je ale v této oblasti rovněž aktivní.

A co až olympijské hry skončí? Chtiví Korejci nemusí být smutní, nová bezdrátová technologie by měla mít u tamních poskytovatelů bezdrátového internetu premiéru už během příštího roku. Podle odhadů by 5G mělo být pak k dispozici do pěti let zhruba jedné miliardě lidí. 

Peter Thiel: Krypto je libertariánské, UI komunistické

Součástí zimních olympijských her jsou i kamery na bobech, které pomocí 5G živě streamují video z úhlu pohledu jedoucího závodníka. Mezi další vymoženosti patří i 360stupňová videa krasobruslařských vystoupení nebo video obrazovky v kyvadlových autobusech, které jsou umístěny na boku namísto oken – to vše přenášeno technologií budoucnosti 5G.

Newsletter