Omluvte mě, odcházím investovat miliardu dolarů

V době, kdy Donald Trump oslavoval své vítězství v prezidentských volbách, investor, miliardář a Trumpův podporovatel Carl Icahn se sebral a odešel obchodovat. A rozhodně ne v malém…

V ranních hodinách, kdy světlo světa spatřil pro mnohé nečekaný volební výsledek, se osmdesátiletý Icahn rozhodl využít propadajících se trhů. Suma, kterou do „hry“ s americkými akciemi vložil, dosáhla jedné miliardy dolarů.

„Býval bych investoval dál, ale nemohl jsem použít více jak jednu miliardu dolarů,“ řekl Icahn v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Jakmile jsem vstoupil do hry, trhy se rozjely. I tak jsem ale spokojený. Index S&P byl až neuvěřitelně likvidní, svět se v tu chvíli doslova zbláznil. Minulá noc byla opravdu ohromující, když si uvědomíte, že svět začal panikařit, aniž by k tomu měl jakýkoliv důvod.“

Trump vypálil Hillary rybník. Stejně tak i investorům – optimistům

Futures navázané na index S&P 500 odepisovaly téměř 5 %, div neotestovaly obchodní „brzdy“ bránící trhům v dalším propadu. Postupem času se však situace uklidnila. V závěru obchodování sledovaný benchmark nakonec skončil v zisku o více jak procento.

Vyjma investice do této doslova exkluzivní situace se Icahn přiznal i k uzavření některých zajišťovacích dealů. A že jich nebylo málo, když si vzpomenete na srpen, kdy miliardář sám uvedl, že se začíná zajišťovat jako nikdy předtím.

Miliardáři: Díky, FBI. Teď jsme o 35 miliard dolarů bohatší

Sázky, které vydělávají

Podle dat agentury Bloomberg vydělalo Icahnonvo akciové portfolio k závěru středečního obchodování více jak 700 milionů dolarů.

Mezi akcie, na které po Trumpově vítězství vsadil, patří například společnost CVR Energy, která si po ohlášení volebních výsledků prošla 24% rally. Vyplatilo se i držení pozice v těžařské firmě Freeport-McMoran, která si připsala víc jak 8 % a přinesla Icahnovi zisk více jak 100 milionů dolarů. Tu samou částku pak získal z investice do vlastní společnosti Icahn Enterprises. Výčet úspěchů uzavírá pojišťovna AIG. Ta díky svému 2,4% růstu investorovi nafoukla peněženku o 65 milionů dolarů.

Nejhlasitější „býk“: Akcie porostou, i když Trump vyhraje

Novým ministrem financí se stává…

V souvislosti s Icahnovým jménem se již dříve objevila spekulace, že by jej Trump mohl jmenovat příštím ministrem financí. Sám miliardář však tuto možnost dementoval s tím, že o tento post v Trumpově administrativě nestojí.

„Nemyslím si, že jsem vhodným člověkem na takovou pozici,“ okomentoval Icahn své rozhodnutí. „Nejsem osoba stvořená pro Washington ani pro jakýkoliv jiný establishment. Nikdy v životě jsem pro nikoho nepracoval a tak to i zůstane.“

Trump? Inovace často přicházejí z Ameriky, upozorňuje Robejšek

I přesto vkládá investor do nové vlády své naděje. Řeč je především o revizi regulací, které na trzích dle Icahnových slov vyvolaly doslova amok. Nejde však o všechny, některé, jako například Dodd Frankův zákon, byly pro reformu Wall Street prý naprosto nezbytné. Lidé z finančního byznysu jednoduše musí vědět, že je vláda na jejich straně, aby tak zvýšili své investice a podpořili další růst produktivity americké ekonomiky.

Podle Icahna budou pro Trumpa klíčové dvě oblasti. Tou první bude zvýšení vládních investic, a to především do infrastruktury. Druhou pak uvolnění daňových podmínek, díky kterým by do země připluly finance momentálně se zdržující v zahraničí.

Portfoliomanažeři o trzích po Trumpovi: Panika? Příležitost?

Newsletter