Koruna se pohybuje do strany, drží se v rozmezí 24,31 až 24,36 EURCZK. Index S&P 500 včera zavřel pod hranicí 4000 USD.

ONLINE – Brexit hlavním tématem bruselského summitu EU

Brexit se stal hlavním tématem bruselského summitu EU. Dnešní večeře v Bruselu bude pro britského premiéra Davida Camerona první příležitostí seznámit šéfy států a vlád zemí EU nejen s výsledky čtvrtečního referenda, ale také s představou Londýna o tom, jak nyní dál. Červnový summit má na programu tak závažná témata jako je migrace, bezpečnostní problematika a spolupráce s NATO či evropský hospodářský vývoj. Celý program, který by normálně zabral dva jednací dny, byl ale stažen do pouhých dvou hodin dnešního podvečerního jednání.

O brexitu dnes bude jednat také europarlament. Očekává se, že kromě mnoha tvrdých slov ještě před začátkem summitu přijme právně nezávaznou rezoluci zdůrazňující potřebu respektu k projevu svobodné vůle britských občanů a rychlého začátku rozhovorů o odchodu země z EU. Také německý parlament dnes bude na mimořádném zasedání jednat o vystoupení Británie z Evropské unie.

BRUSELSKÝ SUMMIT O BREXITU – SLEDUJEME ONLINE

15:56 Kenneth Rogoff: Brexit není demokracií, ale ruskou ruletou

15:49 Česká republika nemá důvod zrychlovat svou cestu k přijetí společné evropské měny jen proto, že se Britové minulý týden v referendu rozhodli odejít z Evropské unii. Novinářům to dnes při příchodu na unijní summit, kde se bude takzvaný brexit probírat, řekl český premiér Bohuslav Sobotka.

15:37 Francouzský prezident Hollande říká, že si nedovede představit, že by Británie nerespektovala vůli voličů

15:33 Cameron: Británie se nesmí k Evropě otočit zády, jsou to přátelé

13:53 Tusk: Rozhovory o brexitu nejsou bez oznámení z Londýna možné

13:39 Tomský: Unijní oligarchie buduje utopický projekt, nikdo jej nechce

12:50 Fungování celé Evropské unie a Evropské komise je potřeba změnit. V tuto chvíli by bylo nešťastné pouštět se do nějakých personálních bitev. Po setkání s předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem to v Bruselu řekl premiér Bohuslav Sobotka.

12:49 Velká Británie nebude jedinou zemí, která vystoupí z Evropské unie, prohlásil na mimořádné schůzi Evropského parlamentu lídr protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage. „Legrace, ne? Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete,“ poznamenal Farage za hlasitých projevů nesouhlasu z europoslaneckých lavic. Euroskeptičtí členové europarlamentu jeho slova naopak několikrát odměnili potleskem.

12:23 Ratingová agentura Fitch dnes uvedla, že Brexit zvyšuje tlak na ekonomiky EU, vyšší je také riziko politické. Brexit nyní nejvíc ohrožuje Irsko, Maltu, Belgii a Kypr. Dopadne také na Nizozemí a Lucembursko.

11:57

11:53 Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker právníkům EU řekl, že britští nacionalisté jsou „protievropští“. Nigel Farage během referenda. „Už se nevrátíte,“ vzkázeal Juncker při projevu Faragovi.
11:14 Merkelová říká, že britské členství skončí teprve na základě spuštění článku 50 smlouvy o fungování EU. Tento postup podle ní nelze měnit. Kancléřka tak nepřímo vyloučila dřívější jednání.
10:53 Německá kancléřka Angela Merkelová, italský premiér Renzi a francouzský prezident Hollande se dohodli na posílení EU.

10:34 Kancléřka Angela Merkelová v německém parlamentu říká, že Německo volbu Británie odejít u EU akceptuje s „velkým politováním“. Brexit je podle ní rozhodující moment pro integraci EU.
10:27 Guvernér ECB Mario Draghi – Centrální banky by neměly vzdávat boj o cenovou stabilitu
10:00 Británie bude muset zvýšit daně a omezit státní výdaje, aby se vypořádala s hospodářskými následky svého rozhodnutí opustit Evropskou unii, řekl dnes britský ministr financí George Osborne. Podle ministra, který patřil mezi hlavní zastánce setrvání v EU, nebude nyní život v Británii tak růžový, jako byl za členství v evropském bloku.

Newsletter