ONLINE: Dohoda. Řecko se otřese

AKTUALIZUJEME:  „Jednohlasně, všichni jsou připraveni jednat o dalším záchranném programu pro Řecko, podmíněném důležitými reformami.“ Takový je závěr summitu eurozóny podle předsedy Evropské rady Donalda Tuska. Summit trval až do pondělního rána a posledními spornými body byl dohled MMF a otázka ručení majetkem ve zvláštním fondu. Z Řecka už zní, že dohoda je příliš tvrdá na to, aby ji řecký parlament mohl bez problémů schválit. V Řecku se čeká politické zemětřesení od změn ve vládě či sestavení vlády jednoty po rozpad strany SYRIZA.

Dohoda podle řeckého premiéra Alexise Tsiprase obsahuje růstový balíček v hodnotě 35 miliard eur, restrukturalizaci dluhu a zajistí stabilitu země, podmínky jsou ale tvrdé.​

Jednání s Řeckem o třetím záchranném balíku finanční pomoci nebudou moci začít dříve, než vláda v Aténách změní daňový a důchodový systém a dokud neposílí nezávislost statistického úřadu. K přijetí klíčových zákonu parlamentem dostalo Řecko čas do středy, vyplynulo už ze sobotní schůzky ministrů financí eurozóny. Ta dala východiska summitu lídrů eurozóny, který trval do pondělního rána. 

Ministři financí se na přístupu k řecké krizi nedokázali shodnout na sobotním jednání a schůzka proto pokračovala v neděli. Řecký parlament v noci na sobotu s přispěním opozice schválil použití reformních návrhů řecké vlády jako základu pro jednání s věřiteli o získání nové finanční pomoci. Věřitelé EK, ECB a MMF se o návrhu vyslovili jako o použitelném podkladě pro jednání eurozóny a EU. Sobotní jednání ministrů financí eurozóny ale bylo okolo půlnoci bez závěru přerušeno a požadavek nejprve reforem a až pak jednání je výsledkem schůzek. Schůzka lídrů eurozóny sjednaná východiska v řadě věcí změnila. 

Sobotní až pondělní události kolem jednání eurozóny 11.-13. července sledujeme v samostatném online přenosu níže. Dosavadní vývoj jsme pro Vás sledovali zde: 

VÝVOJ ŘECKÉ KRIZE – od Greferenda po „ANO“ návrhu věřitelům

 

Sledujeme online
 

 

Newsletter