Opatrný Fed aneb slovo „mírný“ novým oblíbencem Yellenové?

(AKTUALIZOVÁNO) Dnešní večer je posledním před příštím zasedáním měnového výboru Federálního rezervního systému, který by mohl napovědět, zda banka své sazby zvýší, či nikoliv. Onou indícií je tzv. Béžová kniha, která shrnuje ekonomickou situaci ve všech 12 distriktech Fedu, potažmo napříč celými USA.

Podle zveřejněného dokumentu byl v téměř všech státech od dubna do poloviny května pozorován mírný ekonomický růst. I tak se však našly určité „brzdy“, jako  například o něco nižší výdaje spotřebitelů, stejně tak i problémy v energetice a zpracovatelském průmyslu.

Inflační tlaky rovněž mírně rostly ve většině sledovaných distriktů, což je pozitivní zpráva z hlediska dosažení 2% inflačního cíle. Na trhu práce pak byl pozorován umírněný růst mezd (především u profesně méně náročných oborů), který se promítá v rostoucích nákladech společností. Co se týče tvorby pracovních míst, i ta byla velice pozvolná.

Celkově se zpráva zdá, i přes evidentní pozitivum v podobě inflace a růstu mezd, poměrně dost opatrná.

V návaznosti na dokument americké akcie vzrostly ovšem pouze minimálně. Index S&P 500 si připisuje +0,02 %a Nasdaq +0,08 %. Jediný Dow Jones klesá, a to o -0,1 %. V závěru obchodního dne však převládl optimismus. První ze zmiňovaných benchmarků stoupl o +0,11 %, druhý zůstal na svém a třetí pak dosáhl plusových čísel, konkrétně +0,01 %.

Dolar pak pokračuje v oslabování. Na páru s eurem se nachází na 1,119 EURUSD.

Příští zasedání FOMC proběhne 14. a 15. června. Podle dosavadních signálů by banka mohla zvýšit své sazby z aktuálních 0,25 až 0,5 %, ovšem, jak bylo řečeno, pouze pokud tomu budou nahrávat makroekonomická data. 

 

Newsletter