OPEC: Příští rok bude pro ropu ještě dramatičtější

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) zvýšila na příští rok odhad dodávek ropy ze zemí, které nejsou jejími členy, protože se začne těžit z nových polí a těžaři z břidlic v USA jsou mnohem odolnější vůči levné ropě, než se čekalo. Zpráva naznačuje, že na trhu by v příštím rokem mohl být větší přebytek ropy. To zvyšuje tlak na členy kartelu i nečlenské země, které se snaží oživit jednání o omezení dodávek v době, kdy se cena ropy pohybuje kolem 47 dolarů za barel, což je polovina z úrovně z poloviny roku 2014, napsala agentura Reuters.

OPEC revidoval odhad dodávek nečlenských zemí na roky 2016 a 2017 kvůli faktorům, jako zahájení těžby na kazašském poli Kašagan a nižšímu poklesu těžby z břidlic v USA, než se čekalo. V druhé polovině letošního roku má být těžba nečlenských zemí vyšší, než v první polovině. V příštím roce se pak dodávky nečlenských zemí mají zvýšit o 200.000 barelů denně. Předtím OPEC naopak čekal pokles o 150 tisíc dolarů denně. Revizi způsobil převážně dlouho odkládaný začátek těžby z pole Kašagan.

Poptávka po ropě z OPEC by příští rok měla v průměru činit 32,48 milionu barelů denně. Minulý měsíc čekal kartel poptávku po své ropě ve výši 33,01 milionu barelů. V srpnu členové OPEC vytěžily podle agentury Reuters 33,24 milionu barelů denně. Těžba klesla ve srovnání s červencem, kdy byla nejvyšší nejméně od roku 2008, o 23 tisíc barelů denně.

Klíčovým faktorem budou při určování světového růstu a celkového zdraví energetického sektoru dle zprávy OPEC centrální banky jako například Fed. Úrokové sazby jsou nízko ve většině hlavních ekonomik a účinnost dalšího monetárního stimulu se zmenšila, přesto zůstává pro některé ekonomiky zásadní. Jakékoli rozhodnutí centrálních bankéřů o měnové politice, zejména v případě Fedu, tak bude mít i nadále velký vliv.

Newsletter