Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

OPEC přiznává problém: Stále těží příliš mnoho ropy

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nedávno zveřejnila svou zprávu o ropném trhu za měsíc červen. V té připouští, že má stále problém. I když se ropný kartel spolu s několika nečlenskými vývozci ropy v květnu dohodl na prodloužení dohody o omezení těžby do března příštího roku, ropný trh stále nabízí příliš mnoho. Ceny černé komodity se tak v poslední době pohybují poměrně výrazně pod hranicí 50 dolarů za barel.

Produkce 14 členských zemí OPEC se v červnu oproti předchozímu měsíci zvýšila o nezanedbatelných 394 tisíc barelů denně. Celkově tak dosahovala hodnoty 32,611 milionu barelů za den, citoval data OPEC server Zero Hedge. Nejvyšší nárůst byl přitom zaznamenán v zemích, které nejsou vázány dohodou o omezení dodávek na trh, tedy v Nigérii a v Libyi. Jde o státy, které na jaře vykazovaly pokles produkce v souvislosti s údržbami technologií, ale také kvůli politickým nepokojům. 

OPEC vidí poptávku po své ropě v r. 2018 pod aktuální produkcí

Nigérie zvýšila svou produkci o 97 tisíc barelů denně a Libye dokonce o 127 tisíc. Výrazný nárůst těžebního výstupu ovšem vykázala také Saudská Arábie, která v průměru vytěžila o 51 tisíc barelů denně více než v předchozím měsíci. Její produkce se tak zvedla na 9,95 milionu barelů denně, což je nejvíce od začátku roku.

Ropný kartel tak v červnu na trh dodával v průměru 32,6 milionu barelů denně, přičemž OPEC ve své zprávě připouští, že se jedná o nadprodukci. I pro příští rok odhaduje poptávku po své ropě jako nižší, než je současná úroveň produkce. Její omezení tak není dostatečné. V souvislosti s diskutováním strany poptávky uvedl generální tajemník OPEC Mohammed Barkindo, že současný cyklus cen ropy je ovlivněn zejména nabídkou. Dále zmínil, že od Libye a Nigérie se očekává, že vyšlou své zástupce na setkání technické komise OPEC v Rusku dne 22. července a dohodnou se na připojení k dohodě o omezení těžby, kterou jsou vázány ostatní členské země.

Newsletter