Oracle: Kupujeme Micros (+3 %) za 5,3 mld. USD, naše zisky porostou

Potvrzeno. Oracle zveřejnil převzetí Micros Systems za 5,3 miliardy dolarů v hotovosti. Její akcie v premarketu amerického obchodování rostou o 3 %. Pro Oracle je transakce, ve které platí 68 dolarů za akcii Micros, největší od roku 2010. Tehdy převzal kontrolu nad Sun Microsystems za 7,4 miliardy dolarů.

Micros je dodavatelem softwaru, který užívají maloobchodníci i hotelový sektor. Micros se soustředí jak na systémy, podporující prodej, tak podnikové informační systémy. Oracle očekává dokončení obchodu ve druhé polovině letošního roku s tím, že se okamžitě projeví do růstu ziskovosti firmy.

Akcie Microsu vystřelily o 17 % výš dne 17. června, kdy prosáklo, že Oracle je blízko dohody na převzetí firmy za více než pět miliard dolarů. Oraclu se akvizice do struktury finančních výsledků i posílení ziskovosti hodí. Před konce minulého týdne Oracle oznámil kvartální zisk na akcii 92 centů při tržbách 11,32 mld. USD, čímž zaostal za očekáváním 95 c. a 11,48 mld. USD. Akcie ten den odpověděly poklesem o 6 procent. 

Akcie Micros jsou za pět dní výš o necelých 18 %, za měsíc o 26 % a od počátku roku o „jen“ o necelých 15 % (jasný efekt oznámeného převzetí). Akcie Oracle od počátku roku přípsaly necelých 7 %, za měsíc jsou o necelá dvě procenta níž.

Newsletter