Orbán odložil internetovou daň a chystá nový bič na banky

Maďarská vláda nedosáhla dohody s bankami na konverzi cizoměnových hypoték a zaměří se na přípravu zákona o „férovém bankovnictví“, uvedl pro maďarské zdroje dle Bloomberg premiér Viktor Orbán. Nad zákonem i postupem ohledně FX hypoték, které vláda nadále označuje za prioritu, se kabinet sejde ve středu. Pro HVG.hu maďarský premiér naopak vyloučil zavedení plánované daně na stažená data z internetu v roce 2015.

Daň za internet? V Maďarsku zřejmě brzy realitou

Zavedení daně z internetu v Maďarsku se odkládá. Dobrá zpráva pro…

Podrobnosti navrhovaného zákona nejsou známy. Orbán pouze řekl, že jde o „komplexní normu“, která přináší „rovnováhu mezi zájmy bank a dlužníků“. Dle jiného vyjádření ale má přinést „ochranu dlužníkům“.

Podle některých agenturou Bloomberg zachycených parametrů zákona ale například mají mít spotřebitelské úvěry do budoucna buď fixní sazbu nebo fixní rozpětí vůči benchmarku v prvních třech letech půjčky a dlužníci mají dostat pravomoc ke splacení úvěru jednou za tři roky bez dodatečných sankcí. Také banky mají moci měnit podmínky úvěrů jednou za tři roky s tím, že změny v poplatcích nesmějí překročit inflaci.

Maďarská centrální banka uvedla, že kvůli probíhajícímu programu přeměny cizoměnových úvěrů na forintové uvolňuje bankám zdroje se zapojením svým devizových rezerv tak, aby banky udržely své rezervy nad požadovanou úrovní a centrální banka uhájila stabilitu finančního sektoru v zemi. Vyvažuje logicky také dopad na směnný kurz forintu.

Podle lídra vládní strany Fidecz v maďarském parlamentu, Antala Rogana, chce vláda konverzi FX hypoték rozložit nejdéle do 1. ledna roku 2016. Cestu k tomu si chce vytvořit právě novým bankovním zákonem. S maďarskou bankovní asociací vláda společnou řeč nenašla.

Newsletter