Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

Ostravský industriál bude letos hostit Creative Business Cup

Markéta Mentelová, zdroj: CzechInvest

Již desátého března se sjedou finalisté národního kola soutěže Creative Business Cup 2022 do Dolních Vítkovic. Jeho vítěz pak bude reprezentovat Česko na globálním finále v červnu v Kodani. Inspirací jim může být vítěz českého kola v role 2019 – startup Snuggs. Tato firma zaměřující se na ekologické menstruační kalhotky vybojovala v globálním finále pomyslnou bronzovou medaili. Pořadatelem národní soutěže CBC je i letos vládní agentura CzechInvest. Na co se můžou diváci těšit? Přečtěte si rozhovor s Markétou Mentelovou, specialistkou pro kreativní průmysly v CzechInvestu.

Creative Business Cup 2021, zdroj: CzechInvest

Které startupy se zúčastní soutěže Creative Business Cup v Ostravě?

Letos se mimo jiné zúčastní startupy poskytující řešení v oblasti designu, hudby, marketingu, ale i udržitelnosti.

Letošní finalisté Creative Business Cup

AIMS API aplikace strojového učení (AI/ML) v hudebním a audio-vizuálním byznysu

HIGH – TECH DIGITAL MODULES – komplexní řešení (vybavení) pro provozování volnočasové aktivity laser game

POSEDLA česká cyklistická značka – využití aditivní technologie 3Dtisku

VIRTUAL REAL LIFE rehabilitace ve virtuální realitě

EDUARD SEIBERT – BEEHIVE – produkce a prodej designových svítidel vyrobené včelami

SENSIO.CZ – MyCello – unikátní tiché elektrické violoncello z 3Dtiskárny

LIGHT SEEKER – systém, který snadňuje práci se světlem

CEMENTUM – výroba udržitelných betonových výrobků

TANGANICA – unikátní marketingová platformu pro e-shopy

PRECISMO – fotorealistické 3D modely s vysokým rozlišením v detailech

Na co byste nalákali diváky? Proč jste si pro pořádání vybrali právě Brick House v Dolních Vítkovicích?

Jednak na samotné startupy, které jsou jako vždy opravdu kvalitní a kreativní. Diváci uvidí jejich inspirativní příběhy a kvalitní podnikatelské záměry, které posunou naši společnost zase o kus dopředu. Pak i na samotné místo konání akce – Dolní Vítkovice symbolizují kreativitu této oblasti. Chtěli jsme proto spojit soutěž zaměřenou na kreativní průmysly právě s příběhem proměny tohoto místa.

Diváci se můžou těšit i na doprovodný program zprostředkovaný Divadlem Mír. Jeho herci úspěšně prokázali svou kreativitu a sílu během obtížných podmínek pandemie. Podnikání v oblasti kultury proto patří k jejich silným stránkám. Všichni se těšíme, jak dokážou propojit svět startupů s uměním divadla a improvizace. Mimochodem, moderátorem letošního ročníku bude Albert Čuba, majitel divadla.

Chystáte nějaké novinky oproti předchozím ročníkům?

Letos jsme vsadili právě na úspěšné soukromé Divadlo Mír. Namísto odborné debaty v rámci doprovodného programu tak diváci uvidí profesionální improvizační představení, stále však na téma startupů.

Creative Business Cup 2020, zdroj: CzechInvest

Posunulo se nějak zaměření soutěžících za pět let, co soutěž organizujete?

Soutěž je zaměřená na oblast kulturních a kreativních průmyslů, a tak se do finále dostávají vždy startupy z této oblasti. Pozorujeme, že se v poslední době stále více objevuje téma ekologie. Tento trend se prosazuje především v oblasti designu. Audiovize zase klade důraz na využívání technologického pokroku.

Co byste poradili soutěžícím firmám, aby zvýšily svoje šance na vítězství?

Chtěli bychom, aby si startupy soutěž užily. Aby svoje projekty prezentovaly od srdce, jelikož to je to jediné, co jim může během soutěže pomoci k vítězství. Porotci totiž dostávají podklady o soutěžících dopředu, aby měli čas se dostatečně s jejich projekty seznámit. Během prezentace tedy opravdu záleží na energii, která z prezentujících vyzařuje.

Creative Business Cup 2019, zdroj: CzechInvest

Vítězové postupují do mezinárodního finále. Podařilo se v něm uspět některému z předchozích vítězů CBC?

Nejúspěšnější byl zatím startup Sunggs, který se věnuje výrobě menstruačních kalhotek. Sunggs se v roce 2019 umístil na mezinárodním finále v Kodani na krásném třetím místě.

Minulý rok se kvůli pandemii uskutečnila mezinárodní finále online, a to za roky 2020 i 2021. V rámci finále za rok 2020 se národní vítěz startup FaceUp umístil mezi TOP 5, což znamenalo pro Českou republiku také úspěch.

Agentura CzechInvest je letos již popáté organizátorem národního kola soutěže Creative Business Cup. V jejím rámci bojují české startupy v oblasti kreativního průmyslu o postup do globálního finále. Letošní ročník národního kola proběhne v Brick House v Ostravě desátého března.

Newsletter