Osvěžte portfolio: Osm podivných, avšak profitabilních investic

I když akciové trhy v současné době sahají do nebeských výšin, zlí jazykové tvrdí, že je jen otázkou času, kdy se jejich ceny zhroutí jako domeček z karet. Pokud vás však nudí relativně bezpečné komodity, můžete si vybrat některou ze seznamu poněkud zvláštních, ale překvapivě profitabilních investic, který představil server Daily Spikes.

Disney filmy

The Walt Disney Company, jedna z největších zábavních společností světa, má trochu osobitý způsob distribuce svých filmů – každý z nich je dostupný k prodeji pouze po omezenou dobu. Tento tzv. Disney Vault slouží k tomu, aby filmy zůstaly cenné, zároveň se tím vytváří zajímavá investiční příležitost. „Stará“ DVD a VHS tak lze prodávat i za čtyřnásobek původní hodnoty.

Umění

Investice do umění jsou dlouhodobější záležitostí, kde nese ovoce pouze trpělivost. Zbohatnout se dá především na práci zprvu neznámých umělců, kteří se později stanou známějšími a jejich díla cennějšími. To je ovšem tak trochu věštění z koule. Nicméně umělecká díla mají skvělou vlastnost, kterou ocení zejména konzervativní investoři – v době hospodářských útlumů a finančních krizí mají tendenci udržet si svou hodnotu.

Pět nejhorších investic, které jste mohli udělat od roku 2009

Komiksy

Sbírání komiksů je sice koníčkem dosti specifické skupiny populace, avšak mnozí z nich jsou za některý kousek, který jim chybí do sbírky, schopni zaplatit pěkný balík. Například komiksová kniha prvního dílu Supermana se před pár lety na eBay prodala za neuvěřitelných 3,2 milionu dolarů. Na druhou stranu, lidé, kteří se o ně nezajímají, je často prodávají za zlomek hodnoty, kterou mají pro sběratele. Čím méně je přitom komiksová kniha nedotčená (žádné zohýbané rohy, natržení či pošpinění), tím je cennější.

Vzácné knihy

I když s věkem digitalizace zaplavily knižní trh tzv. e-booky, staré dobré papírové knihy stále mají své kouzlo. A zvláště pak, když se jedná o vzácné dílo opatřené autogramem autora. Například první vydání Harryho Pottera s podpisem J. K. Rowlingové se na aukcích prodá klidně za 20 tisíc dolarů.

Hudební nástroje

Stejně jako o knihách i o hudebních nástrojích platí, že pokud jsou opatřeny podpisem umělce – v tomto případě hudebníka – mohou vám přinést pěkný balík. Dokonce i více než album s podpisem oné hvězdy. Staré hudební nástroje, jako jsou třeba kytary, se tak na dražbách prodávají běžně – s podpisem i bez.

 

Starožitné zbraně

Sbírání starých zbraní patří k těm finančně náročnějším koníčkům. Avšak dobrou zprávou pro investory je, že jejich cena stále roste. Zvláště to platí o těch, které patřily nějaké známé vojenské osobnosti, to pak jdou ceny až do milionů dolarů. Poohlédnout se po nich můžete na speciálních veletrzích pro starožitné střelné zbraně.

Vzácné víno

O vínu se říká, že čím starší, tím lepší, a patrně to bude pravda. Některé vzácné láhve dokázaly v posledních letech, co se týče výnosů, přebít i býčí akciový trh. Například láhve Bordeaux z let 2004, 2001, 1999 a 1998 z francouzského zámku Pavie měly roční výnosy přesahující 20 %.

Vzácné mince

Některé vzácné mince se prodávají klidně i za milion dolarů. Takovým příkladem může být dolarová mince s Abrahamem Lincolnem z roku 1943. Ta se v roce 2010 prodala za 1,7 milionu dolarů.

Sedm alternativních investic k „papírovým“ aktivům

Newsletter