„Otec indexů“ varuje před propadem cen

Poslední výstup z jednání měnového výboru Federálního rezervního systému totálně zamlžil dění příštích měsíců. Vzhledem k nuznému vývoji největší ekonomiky světa vypustil Fed jakákoliv vodítka, která by alespoň částečně naznačovala možnou dobu změny úrokové politiky. Přesně na toto téma se začátkem týdne v rozhovoru pro server CNBC vyjádřil David Blitzer, zakladatel a provozovatel amerických indexů S&P 500 a Dow Jones Industrial Average.

Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu

„Frekvence je mnohem důležitější než načasování“, řekl Blitzer na adresu budoucích kroků americké centrální banky. Dle jeho názoru proběhne první „akce“ nejdříve během posledního čtvrtletí letošního roku, což je mnohem později, než tipuje většina investičního publika.

„Tou pravou otázkou není, kdy proběhne zvýšení sazeb, ale v jakém tempu. Načasování je až druhořadé,“ je přesvědčen „otec“ indexů. „Jakmile by první a druhé kolo navyšování proběhlo blízko sebe, řekněme během dvou po sobě jdoucích zasedáních, spousta investorů to pravděpodobně pochopí jako náznak obavy z inflace. Tím pádem se pak všichni pustí do mohutných výprodejů,“ vysvětlil Blitzer.

Pokud by však Fed posečkal a ponechal mezi oběma koly navyšování mezeru v podobě alespoň jednoho zasedání, investiční publikum by bylo mnohem klidnější a k žádnému hromadnému útěku z akciových trhů by nedošlo. Sám Blitzer uznává, že pozoruje na členech měnového výboru změnu rétoriky. Dokazuje to, že se začali soustředit více na ekonomická data než na to, aby se pokusili nastínit investorům určitý plán svých budoucích kroků.

Pimco: Vyšší sazby v září, trh bondů však není připraven

Šéf Fedu v NY: Tempo růstu sazeb určí trhy

Newsletter