OTP čeká vyšší ztrátu v Maďarsku, Raiffeisen a Erste čísla potvrzují. Akcie padají

Bankovní sektor v regionu se dnes ocitá pod tlakem. Důvodem je připomenutí ztrát promlouvajících do letošního hospodaření rakouských Raiffeisen Bank International i Erste a maďarské OTP. Ty souvisí s vládou nařízeným odškodněním klientů v kauze nízkoúročených úvěrů v západních měnách.

Raiffeisen Bank dnes potvrdila předchozí rozmezí odhadu letošní ztráty plynoucí z maďarské legislativy na úrovni 120 až 160 mil. EUR s tím, že výše této jednorázové položky se bude spíše blížit horní hranici odhadu. Prohlášení Raiffeisen následovalo poté, co maďarská OTP Bank ráno upozornila, že ztráty na maďarském trhu budou oproti původnímu očekávání vyšší. Konkrétní údaj nenabídla. Akcie OTP zrána reagovaly propadem o 3 %, načež akcie Raiffeisen Bank ztrácí zhruba procento. Dění strhlo výrazně níž také Erste Bank, ve Vídni padající o 3 % a na pražské burze v závěru odepisující 3,5 % k hranici 520 Kč.

Erste: Maďarský zákon nás může stát 300 milionů eur

Maďarsko řeší devizové půjčky: Zákon letos, převod do forintů příští rok

Erste dnes předchozí odhad ztráty z odškodnění klientů za sporné praktiky u devizových půjček potvrdila. Minulý měsíc banka oznámila odhad až 300 milionů eur, krátce po profit warningu, že v letošním roce očekává rekordní čistou ztrátu v objemu 1,4 až 1,6 miliardy eur, a to právě kvůli problémům v Maďarsku a také v Rumunsku.

Maďarský parlament v červenci schválil nový zákon, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za kontroverzní praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Nízkoúročené úvěry v západních měnách byly mezi Maďary v minulém desetiletí velmi oblíbené. Po propadu forintu v době finanční krize se ale náklady těchto půjček prudce zvýšily. 

Maďarský parlament schválil kosu na banky. Erste, Raiffeisen a spol. musejí odškodnit klienty

Newsletter