Otroci dluhů: Deset zemí s nejvyšším zadlužením domácností

Ačkoliv klasické otroctví už ve vyspělém demokratickém světě nenajdeme, řada obyvatel na první pohled bohatých zemí se stává otroky svých vlastních úvěrů a hypoték. Které státy okupují první příčky v žebříčku nejzadluženějších domácností? To prozradila data Trading Economics.

  1. USA

Ačkoliv v žebříčku států s nejvyšším dluhem domácností byste Spojené státy rozhodně čekali, pro někoho je možná překvapivým faktem to, že se umístily až na desáté příčce. Dluh amerických domácností v poměru k HDP země dosahuje hodnoty 78,8 %. V porovnání s vrcholem před krizovými léty 2008-9, kdy se zadlužení pohybovalo kolem 95 % dnes američtí občané vypadají celkem zodpovědně.

  1. Švédsko

O trochu hůře než Američané jsou na tom obyvatelé Švédska. Jejich zadlužení v poměru k HDP se pohybuje kolem hodnoty 84,9 %. To je poměrně slušný nárůst od roku 1996, kdy dosahovalo zhruba „pouhých“ 43 %.

  1. Velká Británie

Dalším národem, který byste v žebříčku nejzadluženějších domácnosti čekali, jsou Britové. Domácnosti ve Spojeném království jsou na tom podobně jako ty švédské; jejich dluh v relaci k HDP dosahuje 87,6 %.

  1. Jižní Korea

Na sedmé příčce žebříčku se umístila asijská země, jejichž obyvatelé v posledních desetiletích hromadili dluhy jedna báseň, s výjimkou mírných poklesů v době asijské finanční krize a globální finanční krize. Duh jihokorejských domácností sahá k 90 % HDP země.

  1. Norsko

Na šesté příčce žebříčku – možná překvapivě – najdete bohaté Norsko. Jakoby jeho obyvatelé objevili všechna potěšení vyspělého světa teprve nedávno. Zatímco v roce 2002 dosahovalo zadlužení norských domácností v poměru k HDP relativně skromných 50 %, do dneška se jim ho podařilo téměř zdvojnásobit. Podle dat Trading Economics nyní dosahuje 98,9 %.

  1. Kanada

Hůře než Spojené státy je na tom také jeho severní soused. Dluh kanadských domácností je skoro stejně vysoký jako HDP Kanady; v relaci k HDP dosahuje podle dat Trading Economics 99,8 %.

  1. Nizozemsko

Jednou ze čtyř zemí, které se povedlo atakovat hranici 100 %, je Nizozemsko. Dluh holandských domácností v relaci k HDP země nyní dosahuje poměrně vysokých 111,3 %, za což jim náleží čtvrtá příčka našeho žebříčku.

  1. Austrálie

Žádným překvapením není, že v žebříčku nejzadluženějších domácností najdeme vedle Spojených států a Velké Británie také Austrálii. Australské domácnosti ony tak často skloňované bubliny nejen na trzích nemovitostí dovedly až zadlužení 123 % HDP.

  1. Dánsko

O chlup zadluženější než Australané jsou obyvatelé Dánska. Dluh dánských domácností v relaci k HDP je podle dat Trading Economics 123,6 %. To je nelichotivé číslo, ovšem stále lepší než 140 %, kterým se dánské domácnosti pyšnily těsně před vypuknutím finanční krize.

  1. Švýcarsko

Zemi, kterou tradičně najdeme v žebříčcích nejbohatších zemí světa, najdete také na vrcholu našeho žebříčku. Švýcarské domácnosti si se svým dluhem 127,7 % HDP zasluhují onu pomyslnou zlatou medaili. Ovšem nemusí to být tak úplně jejich vina; odborníci s Trading Economics se shodují na tom, že k tomuto nelichotivému číslu výrazným dílem přispívá švýcarská centrální banka, která za účelem manipulace s kurzem franku koketuje i s negativními úrokovými sazbami.

Newsletter