Ovčáček: Pražské kavárně bych uměl poradit, jak na Zemana

„Prezidenta zvolí lidé z náměstí. Pražské kavárně bych uměl poradit, jak Zemana porazit. Dělat to ale nebudu.“ I to prohlásil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na tiskové konferenci na Vysoké škole ekonomické v Praze. Věnoval se i hledání Antizemana nebo migrační krizi.

V úvodu tiskové konference za účasti studentů oboru Ekonomická žurnalistika na VŠE a děkana Národohospodářské fakulty Miroslava Ševčíka Jiří Ovčáček představoval svou roli tiskového mluvčího. „Mým prvotním komunikačním cílem bylo získat pro pana prezidenta maximální prostor v médiích. To ale nemůžete dělat pořád, protože byste voliče přesytili. Mým současným cílem je tak komunikovat politická stanoviska nejrůznějším názorovým a zájmovým skupinám tak, aby je všichni jasně chápali. Mám rád debaty a debatuji i s lidmi z druhého názorového břehu – z takzvané pražské kavárny. Jedinou hranicí pro mě je sprostota a urážlivost, takoví lidé pro mě nejsou partnerem k debatě.“ sdělil Ovčáček přítomným studentům a novinářům. 

Problémem kavárny je hledání Antizemana

Prezidentská volba v roce 2018 bude podle Ovčáčka velmi dramatická a plná iracionality. Zemanovi odpůrci dělají mnoho přešlapů. Jejich hlavní chybou je, že hledají jakéhosi Antizemana, ale ne prezidentského kandidáta. Žijí ve vlastní bublině a minulosti a nedokážou oslovit širší publikum. Jenže demokratickou změnu nelze udělat tak, že sestavíte „radu moudrých a spravedlivých“ a sesadíte současného prezidenta.

„Zemanovi odpůrci točí stále dokola stejná témata a nenabízí nic nového. A musím se trochu pochlubit: Kdybych byl na jejich místě, dokázal bych veřejnost oslovit i s jiným kandidátem. Ale radit jim samozřejmě nebudu. Nedochází jim, že Zemana zvolí lidé z náměstí, ne novináři a akademici z Prahy.“

Volební účast v příští prezidentské bude podle Ovčáčka velmi vysoká, protože může určit podobu Česka na dalších deset let dopředu. Jen informaci, zda bude Miloš Zeman v roce 2018 opět kandidovat, neprozradil. Prý je na to sám velmi zvědav.

V migrační krizi dochází na Zemanova slova

Pochopitelně došlo i na migrační krizi. Podle Ovčáčka před rokem všichni kritizovali Zemana za jeho postoje, ale dnes na jeho slova dochází. Například Rakousko kritizovalo politiku Česka, Slovenska a Maďarska, ale dnes zjišťuje, že se jedná o jediný možný přístup. Opatření, která nyní Rakušané zavádějí, mají ještě mnohem tvrdší formu, než jakou navrhoval Miloš Zeman. Stejně tak Angela Merkelová nebo francouzský prezident ustupují od své původní politiky a dospěli ke stanovisku českého prezidenta.

A výhled do budoucnosti? V nejbližší době prezidenta čekají zahraniční cesty do zemí, které jsou pro tiskového mluvčího opravdovými oříšky – Makedonie a Arménie. Makedonie se topí v masových opozičních demonstracích a Arménie ve znovu doutnajícím sporu s Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach.

„Taková témata jsou pro tiskového mluvčího nesmírně složitá, protože by o nich měl víc mlčet než mluvit.“ uzavřel mluvčí setkání se žurnalisty na akademické půdě.

Newsletter