Libra po ranním oslabení na historicky nejslabší hodnoty proti dolaru umazává část ztrát. Dolar se obchoduje pod 0,97 EURUSD. Koruna ve ztrátě nad 24,60 za euro.

„OXI je jen začátek,“ vzkázal řecký ministr financí a odstoupil

Řecký ministr financí Janis Varufakis oznámil, že odstupuje z funkce. Na svém blogu uvedl, že si je vědom, že někteří z představitelů euroskupiny by uvítali, kdyby s ním už nemuseli jednat. Jeho „absence“ by prý usnadnila premiérovi Alexisi Tsiprasovi vyjednání dohody s eurozónou. „Právě z tohoto důvodu opouštím dnes ministerstvo financí, dodal Varufakis.

ONLINE: Řecko řeklo „NE“, Varoufakis odstoupil

„Budu i nadále podporovat premiéra Tsiprase, nového ministra financí a naši vládu,“ uvedl řecký ministr ve svém prohlášení, ve kterém rovněž ocenil statečnost řeckých voličů. „Slavné OXI (Ne), které dali najevo demokratům na celém světě je jen začátek,“ dodal.

Ze své funkce Varufakis odstupuje den po nedělním referendu, ve kterém Řekové jasnou většinou více než 61 procent hlasů odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci pro tuto zadluženou zemi předložila eurozóna. Paradoxní přitom je, že právě on před referendem nejhlasitěji volal, že pokud skončí „ANO“, okamžitě odstoupí on a možná celá vláda. Pokud ale skončí „NE“, slibována byla rychlá dohoda s věřiteli. Této interpretaci se Varoufakis brání. 

„In24h weCOULD haveanagreement“, I said. But ourtoxicmedia rushedto report thatI predictedanagreementwithin24h. Go figure!

— YanisVaroufakis(@yanisvaroufakis) 5. Červenec 2015

V momentě, kdy byl zřejmý výsledek referenda, vzal na sebe zodpovědnost lídr řecké opozice Nová demokracie, bývalý premiér a muž, za jehož vedení se parametry řecké ekonomiky poslední měsíce před zvolením Syrizy začaly zlepšovat, Antonis Samaras. Komentátor řeckých událostí a hlavní editor rádia ZET Janis Aliapulios v rozhovoru pro Roklen24 zlepšení parametrů ekonomiky, zejména rozpočtu potvrdil, ale řekl, že naladění lidí jednoduše další úspory odmítá. Země je podle něj na cestě k odchodu z eurozóny.

Rozhovor: „Řecko bude směřovat k odchodu z eurozóny“

Referendum bez smyslu a co bude následovat

Newsletter