Pád cen kovů povede zlato a železná ruda, čeká Morgan Stanley

Pád cen kovů bude podle prognóz Morgan Stanley pokračovat i v roce 2015. Banka se ve své předpovědi zaměřuje především na zlato a železnou rudu jako na nejméně atraktivní kovy příštího roku. Jako důvod jmenuje další posilování amerického dolaru společně s předpokládaným zvýšením amerických sazeb, a v neposlední řadě celosvětový přebytek průmyslových kovů.

„Očekávané zvýšení amerických úrokových sazeb zapůsobí jako silný protivítr, který stáhne ceny drahých kovů směrem dolů“, tvrdí melbournský analytik Morgan Stanley Joel Crane. Letošních minim dosáhlo zlato začátkem října, přičemž za hlavní faktor propadu žlutého kovu je pokládáno ohlášení Fedu o plánu ukončit v tomto měsíci kvantitativního uvolňování, které doposud tlačilo vzhůru akciové trhy avšak bez razantnějšího zvýšení americké inflace. V prvních dvou čtvrtletích roku 2015 očekává Morgan Stanley další pokles ceny zlata až na úroveň 1.165 dolarů za unci ze současné úrovně u 1.210 USD za unci.

Zlato padá 7. týden v řadě, ropa na ročních minimech. Je čas koupit?

V současné době jsou největšími světovými kupci fyzického zlata především Čína a Indie, což by podle Craneho mělo ovlivnit cenu klenotů a zlatých mincí. Podle odhadů World Gold Council může objem čínské poptávky po zlatě vzrůst z 1.065,8 metrických tun až na 1.350 tun do roku 2017.

Cena železné rudy se dnes nachází na svých pětiletých minimech především díky výraznému přebytku nabídky průmyslových kovů nad poptávkou, výraznou roli hraje i zpomalení čínské ekonomiky. Morgan Stanley předpokládá pokles její ceny ze 100 USD za tunu až na 87 dolarů během roku 2015.

Těžař London Mining má na kahánku. Akcie letí dolů o 80 %

Goldman Sachs: Doba železná skončila

Vzkaz z Austrálie: Propad cen železné rudy bude pokračovat

Newsletter