Evropské PMI indexy průmyslu a služeb klesly, dokonce více než trh očekával. Euro je i přesto v zisku, což je dáno především oslabujícím dolarem. Risk-on nálada na trzích podporuje rizikové měny, včetně koruny. Kurz zpevňuje směrem k 25,30 za euro.

Pád eurodolaru: Americká ekonomika tvoří prudce méně míst

AKTUALIZOVÁNO: Míra nezaměstnanosti v americké ekonomice klesla v lednu na 4,9 procenta, což je osmileté dno. To je lepší část čerstvě zveřejněných statistik z trhu práce. Zároveň ale ekonomika mimo sektor zemědělství vytvořila pouze 151 tisíc míst místo očekávaných 190 tisíc a eurodolar odpověděl pádem z úrovní nad 1,1220 EURUSD až na 1,1142 dolaru za euro. Důvod? Přes pokles míry nezaměstnanost sázka na odklad dalšího zvyšování úrokových sazeb Fedem.

Ministerstvo práce vysvětluje propad ve vzniku nových pracovních míst – a tím jeho váhu oslabuje – velmi silnými čísly v posledních dvou měsících roku 2015, vůči kterým má být vývoj v lednu logickým důsledkem. Vůči očekávání analytiků a ekonomů jde ale o prudké zklamání, na které reagují také akciové trhy. Futures na americké akciové indexy se z růstu propadly do ztráty a indikují úvod Wall Street v červeném o 0,2 a 0,4 procenta.

Podle ekonoma BNP Paribas v New Yorku Bricklina Dwyera je tvorba míst stále dostatečná ke snižování míry nezaměstnanosti, což je dle jeho soudu klíčové pro Fed a jeho rozhodování. Celkově pro trh bude ale tvorba míst dalším důkazem, odvracejícím možnost brzkého opětovného zvýšení sazeb Fedu. V prosinci Fed zvýšil klíčovou sazbu z úrovně 0-0,25 % na 0,25-0,5 % poprvé za devět a půl roku.

Data za prosinec byla revidována směrem dolů na 262 z 292 tisíc míst, za listopad ale vzhůru na 280 z 252 tisíc míst.

Pozitivním bodem čerstvé statistiky z trhu práce je vzestup průměrné hodinové mzdy v lednu meziměsíčně o půlprocento a meziročně o 2,5 procenta. Tempo je nad odhady analytiků 0,3 % a 2,2 %.

Newsletter