Pád systémů ukázal zranitelnost největší burzy světa

Největší burzou světa otřásl mohutný výpadek, který ponechal veškeré obchodování mimo provoz po více než tři hodiny. Americký burzovní provozovatel NYSE Group byl nucen před polednem amerického času zastavit obchodování s veškerými tituly na NYSE. Burza i americká vláda důrazně vylučují, že by se jednalo o kybernetický útok.

NYSE je svou kapitalizací největší na světě a zhruba trojnásobná proti technologickému trhu Nasdaq a londýnské burze LSE. Následují nyní propady cen akcií otřásané burzy v Tokiu, Hong Kongu a Šanghaji a teprve poté burza Euronext. Průměrným měsíčním objemem obchodů veden NYSE před trhem Nasdaq a burzou v Šanghaji.

Zajímavou shodou okolností je, že výpadek systémů americké burzy přišel ve stejný den, kdy zůstala přechodně na zemi všechna letadla americké letecké společnosti United Airlines právě kvůli potížím s počítačovými systémy.

Na dalších amerických akciových trzích se s akciemi plynule obchoduje. Dopoledne amerického času indexy výrazně ztrácely. Pokles o řádově 1,5 procenta jim přivodil další zásadní propad asijských burz, nejhorší od finanční krize v roce 2008, a pokračující napětí kolem Řecka. Technologický index Nasdaq dopoledne amerického času propadl na nejnižší hodnotu za dva měsíce a širší index Standard & Poor‘s 500 nejníže za čtyři měsíce. Do závěru obchodování indexům zůstaly 1,3-1,7% ztráty.

„Je to pod kontrolou. Pouze čekáme na informace. Nejsou zde žádné známky paniky,“ řekl agentuře Reuters Mark Otto z J. Streicher & Co, který se účastní obchodování na burze. „Čekáme na zprávu o tom, zda se znovu otevře, kdy a jakékoliv další podrobnosti,“ řekl v průběhu výpadku.

Ten odhalil složitost a zranitelnost a v některých ohledech technickou „zaostalost“ NYSE. Ta rozhodla, že zrušeny budou veškeré objednávky na otevření trhu. Ty ovšem musejí být rušeny jednotlivě a ručně, protože NYSE provazuje mnoho burzovních operátorů a platforem, které používají různé standardy a nastavení systémů. 

Dnešní výpadek NYSE připomněl události z 22. srpna roku 2013, kdy zhruba tři hodiny stálo obchodování na trhu Nasdaq. Důvodem byla, zjednodušeně řečeno, problémová komunikace systémů ohledně cen akcií. Tehdy i dnes obchodování na trhu provází nižší likvidita, což snižuje potenciální škody. Ty dnešní NYSE odhaduje jako zanedbatelné.

Newsletter