Padne Merkelová? Bavorům vadí uprchlíci

Politická situace v Německu se kvůli imigrantům vyostřuje. Pokud spolková vláda nezmění svou politiku v uprchlické krizi, může to vést k odvolání kancléřky Angely Merkelové. Deníku Augsburger Allgemeine to dnes řekl bavorský premiér Horst Seehofer, podle něhož však zatím situace do takového bodu nedospěla.

Bavorská zemská vláda dnes poslala do Berlína oficiální výzvu k zajištění bezpečnosti hranic; pokud spolková vláda požadavek odmítne, chce se Mnichov obrátit na ústavní soud.

Německo musí uzavřít hranice, volá kvůli uprchlíkům Bavorsko

„Ten okamžik ještě nenadešel, ale přijde, pokud se brzy něco nezmění,“ řekl Seehofer o možném vyslovení nedůvěry spolkové vládě. Bavorská Křesťanskosociální unie (CSU) tvoří spolkový kabinet společně s kancléřčinou Křesťanskodemokratickou unií (CDU) a Sociálnědemokratickou stranou Německa (SPD). CDU i SPD však i bez Seehoferovy strany mají nadpoloviční většinu poslanců ve Spolkovém sněmu.

CSU už dlouho usiluje o razantní omezení počtu přicházejících běženců. „Pokud nestanovíme horní hranici pro počet uprchlíků, bude to mít dramatické dopady na naši schopnost integrovat je, na zajištění státních výdajů, na bezpečnost v zemi, na funkčnost státní správy,“ řekl Seehofer.

Mluvčí agentury pro ochranu vnějších hranic Evropské unie Frontex Ewa Moncureová dnes agentuře AFP řekla, že zabránit přílivu uprchlíků z Turecka na řecké ostrovy je při současných právních předpisech a přílišné členitosti řeckého pobřeží skoro nemožné.

Atény v současnosti čelí tlaku svých evropských partnerů, kteří Řeky obviňují, že propouštějí do Evropy příliš velké množství migrantů. Země EU zahájily proto kroky směřující k tomu, že uvnitř schengenského prostoru volného pohybu na hlavních migračních trasách prodlouží již obnovené namátkové hraniční kontroly a také pomohou Makedonii částečně uzavřít hranice s Řeckem.

Moncureová upozornila, že když se objeví loď s migranty na moři, Frontex, potažmo řecká pobřežní stráž, z hlediska mezinárodního práva nemá možnost přimět běžence ke zpáteční cestě. Udělat to může pouze turecká strana, pokud by uprchlíky zachytila jako první ve svých teritoriálních vodách. Jakmile jsou migranti v řeckých vodách, mají už právo žádat o azyl.

Merkelová: Uprchlíci jsou pro Německo šancí do budoucna

Bavorská vláda dnes oficiálním dopisem vyzvala spolkový kabinet, aby zajistil bezpečnost německých hranic. Pokud Berlín požadavky Mnichova odmítne, chce se Seehofer obrátit na ústavní soud. Někdejší ústavní soudce Udo di Fabio v právním posudku vypracovaném pro mnichovskou vládu konstatoval, že bavorská žaloba by měla naději na úspěch, neboť zářijové otevření hranice bylo v rozporu s německou ústavou.

Seehofer dnes také vyjádřil obavy, že uprchlická krize může způsobit neúspěch konzervativní unie CDU/CSU v parlamentních volbách v příštím roce. Podle posledních průzkumů sice konzervativci zůstávají s velkým náskokem nejsilnějším politickým uskupením v zemi, proti volbám v roce 2013 ale ztratili téměř čtvrtinu z tehdejších 41,5 procenta voličů.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter