Euro obrací proti dolaru do zisku nad hranici 1,1890 EURUSD. První odhad českého HDP za 2Q ukázal oproti konsensu slabší výsledek. Koruna zůstává ve ztrátě nad 25,50 za euro.

Padne polská vláda? Premiér připustil volby kvůli skandálu s odposlechy

Donald Tusk připustil, že skandál se zveřejněnými odposlechy rozhovorů vysokých polských představitelů může v příštích týdnech vést k předčasným parlamentním volbám v Polsku. Dosud tak vyhrocený vývoj odmítal. Možnost předčasných voleb poprvé připustil i prezident Bronislaw Komorowski.

Časopis Wprost o víkendu zveřejnil přepis tajných odposlechů, na nichž guvernér polské centrální banky Marek Belka loni v létě ministru vnitra Bartlomieji Sienkiewiczovi sliboval, že pomůže vládě s rozpočtovým schodkem, pokud bude odvolán ministr financí. Opozice v reakci žádá odchod celé polské vlády.

„Předčasné volby budou asi nutné, pokud se v nadcházejících týdnech bude prohlubovat politická krize a nedůvěra veřejnosti,“ uvedl dnes Tusk. Dle prezidenta „by se měly vyhlásil předčasné volby, pokud se vládě nepodaří nynější zvlášť složitou situaci vyřešit „normálními prostředky“.

Tusk souběžně vyzval Wprost, aby zveřejnil veškeré tajné nahrávky soukromých rozhovorů, které ještě má k dispozici, najednou s tím, že jeho vláda jinak dál bude zranitelná. Sídlo listu prohledala policie a prokuratura.

Předčasné volby už ve středu připustil Janusz Piechociński, předseda menší vládní strany Polské lidové strany. Nechce ale teď jednotlivé demise, nýbrž vyjasnění aféry. Polská prokuratura aféru již vyšetřuje a Úřad pro vnitřní bezpečnost údajně už zadržel první podezřelé.

Newsletter