Paliva zatím vedou spotřebitelské ceny v USA výš, přes slova Fedu o dočasnosti

(Rozšířeno 14:43) Index spotřebitelských cen ve Spojených státech v červnu vzrostl proti květnu o očekávaná 0,3 procenta po 0,4% růstu v květnu. Motivem pro vzestup celkového CPI jsou nadále ceny paliv, ač šéfka Fedu Janet Yellenová hovořila o tom, že cenový vzestup této kategorie je dočasný. Jádrová míra spotřebitelské inflace – bez paliv a potravin – vykázala 0,1% růst, ukázala ministerská data.

Růst jádrové inflace je nejnižší od února a zvolňuje z 0,3 % v květnu. Očekávání bylo posazeno na půli cesty mezi oběma hodnotami. Meziroční růst spotřebitelských cen dosahuje 2,1 procenta, což je vzestup z květnových 2 %.

Ceny benzínu vzrostly nejvýrazněji od června roku 2013 a samy o sobě obsáhly dvě třetiny celkového růstu spotřebitelských cen. V souladu se slovy šéfky Fedu ale lze čekat, že červencové údaje by mohly znamenal zvolnění – pokud v červnu průměrná cena futures na ropu na NYMEX dosahovala 105,15 USD za barel, v červenci je to zatím pod 102,9 USD. Také ceny paliv v posledních dnech dle údajů největšího amerického autoklubu AAA klesají.

Fedem sledovaná výchozí míra inflace, index výdajů na osobní spotřebu, v květnu vykázala meziroční 1,8% růst, nejsilnější od října roku 2012. Dlouhodobým cílem Fedu jsou 2 %. Yellenová naposledy v minulém týdnu zopakovala, že inflace zůstává pod cílem Fedu a trh práce nadále zaostává.

Newsletter