Pan Trh a jeho maniodeprese

Trh se probouzí, trh očekává, trh byl zaskočen…O trhu se často hovoří jako o osobě a přiřazují se mu nejrůznější nálady, schopnosti i neschopnosti. Občas má strach, občas je příjemně překvapen a někdy jen vyčkává. To, že je občas neracionální, neefektivní a náladový, přímo koresponduje s vlastnostmi investorů, které reprezentuje. Jeho náladové výpady v souvislosti s výroky o intervencích České národní banky (kdy se kurz koruny vůči euru i dolaru pohyboval jak na horské dráze) okomentoval jeden kamarád hláškou „Pan Trh si asi něco šlehnul.“ Což mě přivedlo na myšlenku, jak ten Pan Trh asi vypadá a co o něm vlastně víme?

Z vyjádření médií i diskutujících na sociálních sítí v poslední době víme následující: pan Trh zjevně lehce podlehne euforii i depresi. Občas je prudký a reaguje rychle, jindy je líný a ospalý. Taky se toho dost načeká. A pokud nevypadá zcela jako lidská bytost, tak má minimálně nohy, které lze podkopnout – alespoň podle posledních zpráv o tom, co mu chudákovi provedla Švýcarská národní banka.

Označení Pan Trh v souvislosti s finančními trhy poprvé použil investor Benjamin Graham ve své knize Inteligentní investor z roku 1949. Aby čtenářům vysvětlil výkyvy na finančních trzích i to, jak k nim přistupovat, vypomohl si vykreslením maniodepresivní osoby. Představte si, že jste jedním ze dvou majitelů firmy – spolu s partnerem, který se jmenuje Pan Trh. Pan Trh vám neustále nabízí k prodeji svůj podíl ve firmě, nebo by naopak rád koupil ten váš. Pan Trh je ovšem maniodepresivní a jeho nálady přecházejí z velmi pesimistických do divoce optimistických, což ovlivňuje jeho odhad hodnoty firmy. Je jen na vás, zda využijete jeho pesimistických nálad a nakoupíte nízko, s tím, že pak počkáte, až bude v euforii a draze mu podíl prodáte zpět. Klíčové však je mít vlastní odhad hodnoty podílu, o který s panem Trhem hrajete. Pokud jsou ve srovnání s vaším odhadem jeho nabídky nezajímavé, můžete je jakkoli ignorovat. Je jen na vás, jestli vůbec budete mít zájem se do transakce s panem Trhem pouštět.

Alegorie Benjamina Grahama je použitelná dodnes, pan Trh se ze své maniodeprese nedostal. Možná se jeho stav ještě o něco zhoršil – na což zareagovaly některé ústavy předepsáním stimulačních léků. A rozhodně je nyní více pod dozorem.

Začátkem ledna tohoto roku byl pan Trh označen americkým investorem Warrenem Buffetem za „opilého psychouše“. V tuto chvíli se tak skupina investorů dá rozdělit na dva tábory – ti, kteří už jen čekají na delirium, a ti, kteří ještě doufají, že panu Trhu někdo ještě pořádně nalije. K jaké skupině se řadíte vy?

Newsletter