Pandemie nám připomněla naši smrtelnost

Nejsme imunní vůči hrozbám, ať se nacházejí kdekoli na světě. COVID-19 zafungoval do značné míry jako příslovečný políček. Připomněl nám, že se svému zdraví musíme věnovat, říká lékař a spoluzakladatel portálu www.ulekare.cz Tomáš Šebek.

Bohužel, mentalita Čechů nepřeje takovým výjimečným událostem jako pandemie. Podle Šebka stále převládá přesvědčení, že systém vše zařídí za ně. A to se podepisuje i na našem zdraví. Čeští šedesátníci nemají problém sníst hrst léků denně, protože to ve svém věku považují na normální. Naproti tomu například Švédové něco takového nepotřebují. Dobře totiž vědí, že do zdraví je třeba investovat a užívají si proti nám delší a kvalitnější život.

Možná se ale blýská na lepší časy. Mladší generace má ke zdraví přece jen odlišný postoj a uvědomuje si, že být zdravý je fajn. A dost možná nám taky podají pomocnou ruku technologie. Šebek, který zdůrazňuje aktivní přístup k prevenci o zdraví, se těší na masový nástup „wearables“. Ty budou nonstop kontrolovat naše tělní pochody a upozorní nás na něco neobvyklého. Tomáš Šebek taky překvapivě dodává, že medicína je svým zaměřením na léčení „oldschool“. Primárně by totiž měla věnovat udržení zdraví.

Technologie budou hrát ve zdraví a zdravotnictví čím dál větší roli. Naproti tomu jde ale jejich vlažné přijetí ze strany (zejména starších) lékařů. Odkud se bera tato rezervovanost? Poslechněte si podcast Anny Liprtové z SWC týmu.

Tato epizoda je součástí série podcastů Startup World Cup & Summit, evropského kontinentálního Finále, které proběhne 5. a 6. října 2021 v Praze. Vystoupí na něm řečníci světového formátu jako například Steve Wozniak nebo Esther Wojcicki. Startupy budou soutěžit o 500 000 dolarů a titul evropského šampiona.

Newsletter