Pandemie otřese kancelářským trhem. Firmy nechají zaměstnance doma

Kancelář už nebude místem, kde se ve firmách děje vše podstatné. Pandemie zcela změnila pravidla hry. Společnosti nechají část pracovníků na home office a v kancelářích se budou řešit věci, které vyžadují osobní přístup. Myslí si to Martin Vachek, výkonný ředitel Daramis Management. Jaké jsou současné trendy v developmentu? Jaké bydlení vyžadují mladí lidé? Podívejte se na video.

Jedním z vašich projektů je Unicity Living v Plzni, který označujete jako studentské bydlení. V čem se liší potřeby mladých, co se bydlení týče?

Unicity Living představuje nový koncept bydlení. Nabízí standard, který je běžný v zahraničí. Jde o kampusové bydlení, kde se nachází ubytování s moderními službami, vysokorychlostním internetem, společenskými místnostmi a prostorem pro vyžití. Zde můžete sportovat nebo se s přáteli, studenty či kolegy pouze posadit a něco si ugrilovat.

Jaké trendy v developmentu byste chtěl vyzdvihnout?

V současné době se development výrazně posouvá oproti tomu, co bylo v předchozích letech. Zvyšuje se důraz na standardy bydlení a jeho okolí. Okolí má pro nás velkou důležitost. V současnosti tak už nejde jen o postavení nemovitosti, ale i jestli se kolem ní nacházejí relaxační zóny a zeleň.

Jaká bude budoucnost kanceláří, pokud firmy nechají zaměstnance pracovat z domu?

Myslím, že současná situace skutečně významně zahýbá kancelářským trhem. Společnosti, které si to budou moci dovolit, nechají kolem dvaceti až pětadvaceti procent lidí na home office. Tím pádem se zcela změní kancelářský trh. Bude mnohem větší důraz na to, aby lidé měli možnost se v kancelářích spíše potkávat a řešit problémy, které potřebují řešit osobně. Zbytek se bude řešit z domova.

Už pět let funguje Asociace developerů. Co se vám podařilo za tu dobu prosadit?

Když před pěti lety Asociace developerů vznikala, základním problémem bylo to, že se názory jednotlivých developerů tříštily. Nekomunikovali jsme mezi sebou a obraz developera jako takového byl velmi špatný. Myslím si, že se asociaci podařilo sjednotit tyto názory a poukazovat na problémy developmentu v České republice. Délka řízení je u nás skutečně bezprecedentní. Asociace nás sjednotila a teď mluvíme jedním hlasem k autoritám, které mají možnost současnou situaci změnit.

Newsletter