Panika se na trhy nevrací, silný frank ale tlačí banky

Trhy v Evropě mírně ztrácejí kvůli bankovnímu a průmyslovému sektoru, naopak ropný sektor roste. Celkově evropský index EU Stoxx 50 klesá o -0,4 %, hlavně kvůli obavám, jaké škody sílící CHF napáchá na hospodaření bank. Automobilky v Německu dnes posilují po datech ukazujících silnější poptávku po autech. Celkově se ale Evropa statečně drží, je cítit rotace kapitálu z amerických akcií do evropských kvůli očekávání spuštění QE Evropskou centrální bankou, a tak i přes poklesy v Americe se DAX drží u rekordních hodnot.

REAL-TIME kurzy franku sledujte na Roklen24

Švýcarská centrální banka nečekaně uvolňuje frank a spouští jeho rally

České akcie jsou dnes stabilní, index PX obchoduje bez výraznějších změn, drží ho Komerční banka, kterou investoři vnímají jako „safe haven“. Posilují i defenzivní dividendové akcie, například O2 +1,8 % a Philip Morris +0,4 %. ČEZ klesá -0,7 % a zřejmě brzy otestuje ceny pod 580 korun. MPO Mládek včera uvedl, že prioritou pro ČEZ je výstavba nových jaderných reaktorů a potenciální koupě 66% podílu ve Slovenských elektrárnách je „druhořadá“. Erste je i dnes velmi nervózní, po ranním růstu na 540 korun propadla opět do červených čísel a odepisuje již přes procento.

Mládek: Pro ČEZ jsou hlavní nové reaktory, koupě SE „druhořadá“

Polsko i Maďarsko mírně klesá, ale žádná panika, jakou jsme byli svědky včera zejména na polských bankách, se dnes nekoná. Index BUX je na červené nule a polský WIG20 odepisuje 1,3 %.

Newsletter