Pasivní fondy válcují aktivní. Vládce je však jen jeden. Znáte ho?

Za poslední tři roky vložili investoři do investičních fondů společnosti Vanguard 823 miliard dolarů. To je několikanásobně více, než se podařilo získat všem ostatním podílovým fondům dohromady. Pro srovnání, do fondů více než 4 tisíc zbylých firem bylo vloženo „pouhých“ 97 miliard dolarů, citoval NY Times data Morningstar.

Vanguard si tedy přišel na bezmála 8,5krát více peněz než jeho konkurenti a nyní je z něj 4,2bilionový gigant. Přitom ještě před sedmi lety spravoval aktiva v hodnotě „pouze“ jednoho bilionu dolarů. V posledních třech letech tak fondy Vanguard rostly mnohem rychleji než všechny ostatní dohromady.

„Toky tohoto rozsahu do jedné společnosti jsou bezprecedentní,“ citoval NY Times Alinu Lamyovou, expertku na fondové investování z Morningstar. „Po krizi si investoři patrně řekli: Nemůžu mít pod kontrolou trh, ale můžu mít pod kontrolou to, kolik platím do podílového fondu,“ myslí si Lamyová.

Investoři tak hledají kvalitu s nízkými poplatky. Správcovský poplatek klesl u fondů Vanguard od roku 1976 z 0,7 % na 0,12 %. Kromě nízkých poplatků je důležité i to, že investiční fondy společnosti jsou převážně pasivně spravované podílové fondy (jak uvádí NY Times, zhruba 3 biliony z celkových 4,2 bilionů spravovaných aktiv jsou investovány pasivně, zbytek tvoří aktivní vybírání dluhopisů a akcií).

Pasivní investování vychází z hlavní myšlenky teorie efektivních trhů, podle které se všechny dostupné tržní informace rychle promítnou do ceny aktiv a není tak možné vydělat na jejich uměle podhodnocené ceně. Pasivně spravované fondy se tak nesnaží překonat průměrný výkon trhu a cílí právě na průměrné výnosy. V podstatě tedy kopírují vývoj trhu, který je daný příslušným indexem – proto se pasivně spravovaným fondům říká také indexové fondy.

Střílí si hedgeové fondy z investorů?

Takové investiční subjekty tedy sice neslibují vysoké výnosy, avšak jsou relativně bezpečnější, což může být pro řadu konzervativních investorů ta nejvýhodnější investice. Například pro lidi, kteří si tímto způsobem chtějí spořit na důchod. Jim nabízí Vanguard speciální fond a řada Američanů ho využívá.

Newsletter