Člen bankovní rady ČNB Holub se zřejmě přikloní ke zvýšení sazeb o 50 bb na zářijovém zasedání, tento krok připustil i pro listopad. Koruna zpevňuje pod 25,40 za euro. Evropské i americké výnosy rostou. Dolar se proti euru obchoduje kolem dnešní otevírací ceny na 1,1720 EURUSD.

Páteční rekordy

Americké akciové trhy dnes pokračovaly v růstu vyvolaném vítězstvím republikána Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Index Dow Jones opět uzavřel na novém rekordu a za celý týden si připsal nejvyšší zisk od prosince 2011. Obchodování však bylo na závěr týdne klidnější, protože trh s dluhopisy byl kvůli oslavám Dne veteránů uzavřen.

Index Dow Jones stoupl o 39,78 bodu, tedy 0,21 procenta, na 18.847,66 bodu. Širší index Standard & Poor‘s oslabil o 3,03 bodu, neboli 0,14 procenta, na 2164,45 bodu. Index technologického trhu Nasdaq vzrostl o 28,32 bodu, čili 0,54 procenta, na 5237,11 bodu.

Za celý týden všechny tři indexy výrazně vzrostly. Dow Jones si připsal 5,4 procenta a S&P 500 a Nasdaq 3,8 procenta.

Investoři sází na to, že se Trump splní své sliby z kampaně, jako zjednodušení regulací ve zdravotní péči a finančním sektoru a zvýšení výdajů na infrastrukturu. Trhy podle analytiků nyní budou sledovat další Trumpovy kroky, jako nová jmenování a politická oznámení, které by mohly potvrdit optimistická očekávání.

Náladu dnes ovlivnilo také prohlášení představitele centrální banky USA (Fed) Stanleyho Fischera. Ten uvedl, že výhled ekonomického růstu se zdá být dostatečně silný na to, aby se mohly úrokové sazby pozvolně zvyšovat. Upozornil však také, že centrální banka sleduje nárůst dlouhodobých nákladů na půjčky.

Nasdaq podpořil prudký růst akcií výrobce grafických čipů Nvidia o 27 procent. Firma dnes uvedla, že její čtvrtletní příjmy vzrostly nejvíce za šest let, napsala agentura Reuters.

Dolar dnes posiloval a ke koši šesti předních světových měn stoupl nejvýše za devět měsíců. Investoři sázejí na to, že Trump přijde s novými kroky, které podpoří domácí ekonomiku a zvýší inflaci.

V závěru obchodování dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, stoupl o 0,2 procenta na 99,05 bodu. Za celý týden index vzrostl o více než dvě procenta, což byl nejlepší týdenní výkon od listopadu 2015. Vůči euru dolar posílil o 0,4 procenta na 1,0846 USD a k jenu stoupl o 0,1 procenta na 106,79 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,3 procenta na 115,83 JPY.

Newsletter