Pátek třináctého? Rudo nečekejte, ale investujte jindy

Investujete a jste pověrčiví? Pokud ano, tak pro vás dnešní den není zrovna svátkem. Pravdou je, že z hlediska historického vývoje není pátek třináctého ničím hororovým. Pokud však chcete víc, investujte v jiný den v měsíci. Který?

Podle serveru CNBC byly nejvyšší výnosy v době od roku 1980 pozorovány 16. den v měsíci. Obdobně je na tom pak i první den. V obou případech se dostáváme až na téměř +0,25 %. Medián ostatních dnů se pak pohybuje kolem +0,03 %.

Kalendář 4Q výsledků v USA: Zisky porostou. Kolik? Kdo? Kdy?

Tato čísla potvrdila i studie z roku 1988, která ukázala, že index Dow Jones v době od 1897 až 1986 vykazoval první den v měsíci zisky, a to pokaždé. Další paper pak ukázal to samé v rozmezí let 1926 až 2005. Proč tomu tak je? Bohužel, jasné vysvětlení v obou případech není. I přesto, že se růst během prvního dne ukazuje ve vícero zemích, není podle studií spojen s ekonomickými daty ani s vyšší volatilitou z konce měsíce či vyššími objemy.

Jedna možnost tu však je. Možné vysvětlení se nabízí v podobě spořícího plánu 401(k), který funguje následovně. Zaměstnanci pracujícímu v USA se odečte část mzdy, kterou chce spořit, a přidá se na speciální účet. Tyto prostředky jsou pak následně použity k investici zvolené podle představy samotného zaměstnance. A právě k tomu obvykle dochází v polovině měsíce, tedy zhruba kolem 16. dne.

Velký zvrat: Na akciové trhy se řítí dvoubilionová tsunami

Plán 401(k) byl zaveden v 70. letech. Jeho vliv na vývoj amerických akcií je nepopiratelný. Co se týče 16. dne, spojitost opravdu existuje, pokud vezmete v potaz fakt, že růst byl pozorován od roku 1980. V letech 1950 až 1979 tomu tak však nebylo. Výkon poloviny měsíce tehdy dosahoval záporných hodnot.

A jak skončil pátek třináctého na Wall Street. Indexy vykázaly smíšené výsledky, ovšem zisky převažovaly. To se týkalo indexu S&P 500 (+0,18 %) a Nasdaq (+0,48 %), který dokonce ukončil den na novém rekordu 5574,12 bodů. Jediný dow Jones spadl, a to o -0,03 %.

Nejlepší maso a co dál? Zhodnocení o více než 250 %

Newsletter