Pegas Nonwovens dramaticky zvýšil zisk při růstu tržeb (+komentář analytika)

(Rozšířeno 10:27) Domácí a celoevropsky významný producent netkaných textilií, společnost Pegas Nonwovens, zvýšil v prvním čtvrtletí roku dvouciferně tržby i EBITDA. Nad očekáváním trhu končí také čistý zisk.

Znojemský producent zvýšil v 1Q14 meziročně tržby na 58,8 milionu korun, zhruba o 18 procent. Před rokem v 1Q13 tržby dosahovaly 49,9 mil. eur při meziročním růstu o 12,7 %. Výsledek na úrovni EBITDA roste zhruba o 22 procent na 12,3 milionu eur z 10,1 milionu eur před rokem. EBITDA marže dosáhla v 1Q14 úrovně 20,8 %, meziročně lepší o 0,7 procenta. O výsledek nad očekáváním trhu jde jak u tržeb a EBITDA, tak i čistého zisku, který meziročně vylétl o plných pět šestin na zhruba 5,5 milionu eur z úrovně 3,0 milionu eur, což v 1Q loni znamenalo meziroční propad zisku o 65,8 procenta. Výsledek nicméně podpořil také vývoj kurzu koruny k euru, respektive cíl ČNB u 27,0.

Pegas potvrdil již dříve poskytnutý výhled pro hospodaření roku 2014. Očekává meziroční růst EBITDA o 12 až 22 %.

„Dařilo se nám v oblasti prodeje. Nad očekávání jsme snížili skladové zásoby hotových výrobků v našich českých závodech a tento fakt významně podpořil hospodaření,“ uvedl generální ředitel František Řezáč. Také růst EBITDA souvisí právě s rozjezdem egyptského výrobního závodu. „Výsledek byl také podpořen slabším kurzem koruny vůči euru. Vliv mechanismu přenesení cen vstupních materiálů byl v meziročním srovnání mírně negativní,“ uvedla dále firma.

„ Egyptská linka od začátku nového roku operuje ve standardním komerčním provozu. V průběhu letošního roku bude technologie nadále optimalizována s cílem dosažení maximální efektivity a produktivity. Díky této nové výrobní kapacitě očekává Pegas zvýšení produkce o více než 10 %. Pozitivním signálem je, že dle slov managementu by měla být celá letošní výrobní kapacita společnosti na základě dohod se zákazníky vyprodána. Firma zároveň předpokládá změnu skladby produktového portfolia a navýšení podílu technologicky vyspělých materiálů oproti roku 2013,“ vyzvedává klíčové body z výsledků analytik Komerční banky Miroslav Frayer. „Pegas nad očekávání snížil skladové zásoby hotových výrobků, pro zajištění efektivního plánování výroby bude v průběhu druhého čtvrtletí usilovat o jejich částečné navýšení. Plánované výrazně nižší investice by měly vést ke snížení zadlužení a zlepšení finančního profilu společnosti. Hodnota čistého dluhu činila ke konci prvního čtvrtletí 146,2 mil. EUR, což odpovídá 3,59násobku ukazatele Čistý dluh/EBITDA (3,87 na konci loňského roku),“ doplňuje Frayer.

16. června se v Lucemburku uskuteční valná hromada společnosti, která rozhodne také o rozdělení hospodářského výsledku roku 2013. Navržena je dividenda 1,10 eur na akcii – meziročně vyšší proti 1,05 eur před rokem – celkově se mezi akcionáře formou dividendy rozdělí 10.152.340 eur.

Newsletter