Pegas raketově zvýšil zisk, pomohla egyptská linka

Tuzemský, celoevropsky významný výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens představil za třetí čtvrtletí roku silné provozní výsledky. Tržby za 3Q se meziročně zvýšily o 26 % na 60,4 mil. EUR, výrazně nad námi očekávaných 55 mil. EUR. Provozní zisk EBITDA  vzrostl o 36 % na 11,9 mil. EUR a čistý zisk dosáhl úrovně 8,9 mil. EUR, což značí meziroční nárůst o bezmála 284 %.

Konsolidované výsledky dle IFRS, v mil. EUR 3Q14 3Q 14e Roklen 3Q 13 3Q14/3Q13
Tržby 60,4 55 47,9 26%
EBITDA 11,9 11 8,8 36%
Čistý zisk 8,9 5,2 2,3 284%

Dvouciferný růst zaznamenaly také provozní ukazatele za období prvních devíti měsíců roku. Výnosy meziročně vzrostly o 17,7 % na 171,8 milionu eur, podle společnosti vlivem vyššího prodeje hotových výrobků díky produkci z nové výrobní linky v Egyptě a dále pak mírného nárůstu cen polymerů. Provozní zisk EBITDA od ledna do září vzrostl o 22 % na 34,1 mil. EUR – mimo přínosu egyptského závodu byl výsledek podpořen slabším kurzem koruny vůči euru. Čistý zisk dosáhl 19,5 mil. EUR, což je meziročně o 115 % více.

Společnost potvrdila celoroční výhled EBITDA na úrovni meziročního růstu o 12 až 22 %. Do pozitivních výsledků se projevil především vliv nové egyptské linky, pomohlo i posílení dolaru vůči euru. Pegas dnes zopakoval předchozí tvrzení, že o výstavbě linky druhé rozhodne v příštím roce.

„Výsledky hodnotíme pozitivně, společnost překvapila nejen tržbami, ale především raketovým nárůstem čistého zisku. Čistá marže tak z 9,5 % z předchozích dvou čtvrtletí tohoto roku narostla na 14,7 %. Potvrzení celoročního výhledu na úrovni EBITDA ve výši 43 – 47 mil. eur je v souladu s očekáváním, za 9 měsíců tohoto roku již společnost naplnila 79,2 % z dolního pásma tohoto výhledu. Po takto silných výsledcích lze očekávat, že bude celoroční provozní zisk EBITDA spíše u horní hranice očekávaného rozmezí,“ říká k výsledkům analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

„Za dobrými výsledky za 3Q stojí v prvé řadě přínos naší nové egyptské linky, která od ledna tohoto roku funguje ve standardním režimu komerční produkce. Spokojeni můžeme být i s vývojem v oblasti prodeje, v důsledku čehož jsme výrazně snížili skladové zásoby hotových výrobků. Ve třetím čtvrtletí jsme také pokračovali v naplňování našich cílů týkajících se zvyšování podílu technologicky vyspělých produktů na celkových tržbách. Solidních výsledků jsme dosáhli i přes nepříznivý vývoj cen polymerů, jež kulminovaly v průběhu čtvrtletí. Pokles cen, který poté následoval, by se měl alespoň v malé míře pozitivně promítnout do našeho hospodaření v posledním čtvrtletí roku,“ uvedl generální ředitel Pegasu František Řezáč. Připomněl zároveň dividendu ve výši 1,10 EUR na akcii, představující zhruba 5% roční výnos.

Společnost tento měsíc dokončila emisi dluhopisů za 2,5 miliardy korun s pevným ročním úrokovým výnosem 2,85 procenta a 4letou splatností. Výtěžek z emise bude podle prohlášení Pegasu použit na splacení bankovních půjček a nepovede ke zvýšení čistého dluhu.

Šéf Pegasu: Věřím ve stabilní marži. Budeme hledat mimo Evropu

Pegas Nonwovens dokončil emisi dluhopisů za 2,5 mld. Kč

Newsletter