Šéf Fedu Powell na včerejším vystoupení potvrdil vhodné nastavení měnové politiky. Absence komentáře uklidňujícího dluhopisový trh vyvolala nárůst dlouhého konce americké výnosové křivky. Americké akcie v návaznosti na to poklesly, stejně tak asijské. Dolar výrazně zpevnil proti euru i v dolarovém indexu.

Pegas raketově zvýšil zisk, pomohla egyptská linka

Tuzemský, celoevropsky významný výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens představil za třetí čtvrtletí roku silné provozní výsledky. Tržby za 3Q se meziročně zvýšily o 26 % na 60,4 mil. EUR, výrazně nad námi očekávaných 55 mil. EUR. Provozní zisk EBITDA  vzrostl o 36 % na 11,9 mil. EUR a čistý zisk dosáhl úrovně 8,9 mil. EUR, což značí meziroční nárůst o bezmála 284 %.

Konsolidované výsledky dle IFRS, v mil. EUR 3Q14 3Q 14e Roklen 3Q 13 3Q14/3Q13
Tržby 60,4 55 47,9 26%
EBITDA 11,9 11 8,8 36%
Čistý zisk 8,9 5,2 2,3 284%

Dvouciferný růst zaznamenaly také provozní ukazatele za období prvních devíti měsíců roku. Výnosy meziročně vzrostly o 17,7 % na 171,8 milionu eur, podle společnosti vlivem vyššího prodeje hotových výrobků díky produkci z nové výrobní linky v Egyptě a dále pak mírného nárůstu cen polymerů. Provozní zisk EBITDA od ledna do září vzrostl o 22 % na 34,1 mil. EUR – mimo přínosu egyptského závodu byl výsledek podpořen slabším kurzem koruny vůči euru. Čistý zisk dosáhl 19,5 mil. EUR, což je meziročně o 115 % více.

Společnost potvrdila celoroční výhled EBITDA na úrovni meziročního růstu o 12 až 22 %. Do pozitivních výsledků se projevil především vliv nové egyptské linky, pomohlo i posílení dolaru vůči euru. Pegas dnes zopakoval předchozí tvrzení, že o výstavbě linky druhé rozhodne v příštím roce.

„Výsledky hodnotíme pozitivně, společnost překvapila nejen tržbami, ale především raketovým nárůstem čistého zisku. Čistá marže tak z 9,5 % z předchozích dvou čtvrtletí tohoto roku narostla na 14,7 %. Potvrzení celoročního výhledu na úrovni EBITDA ve výši 43 – 47 mil. eur je v souladu s očekáváním, za 9 měsíců tohoto roku již společnost naplnila 79,2 % z dolního pásma tohoto výhledu. Po takto silných výsledcích lze očekávat, že bude celoroční provozní zisk EBITDA spíše u horní hranice očekávaného rozmezí,“ říká k výsledkům analytička Roklen24 Lenka Dvořáková Švejdová.

„Za dobrými výsledky za 3Q stojí v prvé řadě přínos naší nové egyptské linky, která od ledna tohoto roku funguje ve standardním režimu komerční produkce. Spokojeni můžeme být i s vývojem v oblasti prodeje, v důsledku čehož jsme výrazně snížili skladové zásoby hotových výrobků. Ve třetím čtvrtletí jsme také pokračovali v naplňování našich cílů týkajících se zvyšování podílu technologicky vyspělých produktů na celkových tržbách. Solidních výsledků jsme dosáhli i přes nepříznivý vývoj cen polymerů, jež kulminovaly v průběhu čtvrtletí. Pokles cen, který poté následoval, by se měl alespoň v malé míře pozitivně promítnout do našeho hospodaření v posledním čtvrtletí roku,“ uvedl generální ředitel Pegasu František Řezáč. Připomněl zároveň dividendu ve výši 1,10 EUR na akcii, představující zhruba 5% roční výnos.

Společnost tento měsíc dokončila emisi dluhopisů za 2,5 miliardy korun s pevným ročním úrokovým výnosem 2,85 procenta a 4letou splatností. Výtěžek z emise bude podle prohlášení Pegasu použit na splacení bankovních půjček a nepovede ke zvýšení čistého dluhu.

Šéf Pegasu: Věřím ve stabilní marži. Budeme hledat mimo Evropu

Pegas Nonwovens dokončil emisi dluhopisů za 2,5 mld. Kč

Newsletter