Pelikán: „Lex Babiš“ je trapný pokus zastavit úspěšnějšího

Andrej Babiš je vynikající šéf. Je mnohem méně autoritativní, než si lidé myslí. Naopak naslouchá lidem kolem sebe. V rozhovoru pro server Roklen24 to říká ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). K zákonu „Lex Babiš“ dodal, že jako politik se na zákon dívá jako na trapný pokus, jak zastavit někoho, kdo je úspěšnější než ostatní. „Jako právník to beru jako zákon o jednom člověku, což každý právník ví, že se tak úplně obyčejně dělat nemá,“ dodává ministr. Druhou část rozhovoru přineseme zítra.​

R24: Nelitujete, že jste z právnické branže přestoupil do vysoké politiky?

To je dobrá otázka. Suma sumárum nelituji. Těch ztrát, které to přineslo, je spousta. Zároveň mi to ale přineslo, když už nic jiného, zkušenost, která je myslím si jedinečná a velice zajímavá.

R24: A největší negativum, třeba i v osobním životě, co Vám nejvíc vadí?

Osobní život je něco, co v době výkonu takovéto funkce mizí. Nemáte čas ani možnosti. Samozřejmě i profesně je to jiný druh života. Chybí Vám nějaké hloubavější činnosti. Namísto toho se musíte velice rychle, ale dosti superficiálně, orientovat v jiných věcech.

R24: Jezdíte ještě do práce na kole?

Tu a tam. Dost často alespoň jedu tramvají. Ale třeba dnes se přiznávám, přijel jsem autem, protože jsem nestíhal.

R24: Hnutí ANO má stále velmi dobrá čísla v průzkumech volebních preferencí. Čím si to vysvětlujete?

Neskromně věřím tomu, že opravdu děláme to, co jsme slibovali. Možná se nám ne vždy všechno povede, ale snažíme se a lidé to myslím vidí a cítí. Nemáme žádné skandály. Leccos se nám povedlo.

Babiš posiluje, ANO se po červnovém poklesu dostalo opět před ČSSD

R24: Třeba kauzu „Čapí hnízdo“ za skandál nepovažujete?

Rozhodně to nepovažuji za skandál. Skandálem bych nazval situaci, kdy by se ukázalo, že někdo z našich řad zneužívá svoji funkci, že slibujeme jednu věc a děláme něco jiného, opačného. Nic takového nevidíte. Čapí hnízdo je příběh, který je do značné míry vymyšlený, zkonstruovaný, překroucený.

Pokud se nyní zaměříme na osobu šéfa hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše, u kterého jste působil již na ministerstvu financí, a zažil jste ho tam nyní jako ministr ve vládě. Jaký je šéf, jak na Vás působí při jednání vlády, kde dochází k rozkolům s koaličními partnery?

Já myslím, že je to vynikající šéf. Je mnohem méně autoritativní, než si lidé myslí. Naopak naslouchá lidem kolem sebe. Zároveň má ovšem svou přirozenou autoritu, která z něj vyzařuje. Když ji využije, tak to funguje zcela přirozeně.

R24: Takže je to podle Vás důvod, že větší krize ve vládě nenastaly a vypadá to, že vláda míří k řádným volbám?

Určitě, to je dáno i tím, že Andrej Babiš je velice odpovědný člověk právě v tom, že se snaží vyhýbat vyvolávání krizí, protože cítí, že voliči i občané po nás chtějí, abychom je nezatěžovali svými hádkami a starali se o dobro našeho státu.

R24: Jak se jako právník díváte na zákon „Lex Babiš“, který nedávno schválili poslanci?

Jako politik se na to dívám jako na trapný pokus, jak zastavit někoho, kdo je úspěšnější než vy. Jako právník to beru jako zákon o jednom člověku, což každý právník ví, že se tak úplně obyčejně dělat nemá.

R24: Myslíte si tedy, že opozice i další, kteří se na přípravě zákona podíleli, chtěla sbírat body?

Myslím, že cílem nebylo sbírat body. Nemyslím, že by tím nějaké body posbírali. Cílem zkrátka bylo nějakým způsobem ztížit Andreji Babišovi a hnutí ANO další politickou budoucnost. Je to taková situace jako v hokeji, kdy vidíte, že Vám útočník ujíždí a už tam nikdo jiný není, no tak po něm zoufale natáhnete hokejku. Takhle nějak to vypadá.

Plíšek k lex Babiš: V zahraničí jsou pravidla pro ministry tvrdší

R24: Myslíte si, že by to mohla být pro hnutí ANO komplikace, pokud vyhraje příští parlamentní volby a bude mít šanci na vytvoření velmi silné koalice, ale Andrej Babiš by nemohl působit jako premiér?

Myslím, že Andrej Babiš to v případě potřeby nějak vyřeší. Bude to pro něj nepříjemné a bude to znamenat nějakou osobní oběť, protože to pravděpodobně bude znamenat, že bude muset umístit své společnosti do nějakého svěřeneckého fondu. Nevím, jestli by se kterémukoli z občanů chtělo zbavit se definitivně vlády nad majetkem, který celý život vydělával. Ale jak ho znám, tak pokud to bude nezbytné, tak to udělá. Z hlediska politiky to žádná komplikace nebude.

R24: Můžete krátce zhodnotit, v jakém stavu je česká justice?

Česká justice je v lepším stavu, než byla před pěti lety a v horším stavu než bude za pět let. Alespoň doufám. Je ve stavu, který odpovídá tomu, že začala být znovu vytvářena, ve smyslu nezávislého pilíře moci před 25 lety, což je v právu a v organizaci právního státu velmi krátká doba. Odpovídá této své historické předurčenosti. Na to, co jsem právě řekl, si myslím, že je ve velmi dobrém stavu. Když to zkusím říct nějak jinak, tak určitě vidím spoustu problémů, které má naše justice, ale jsou to problémy, které má zcela přirozeně a logicky. Bylo by nespravedlivé jí je vyčítat. Musíme je vidět, abychom mohli hledat cesty, jak justici posouvat dále a dále směrem k předobrazům, které máme v zemích, kde se nerušeně vyvíjí stovky let.

Začínají se rýsovat požadavky pro volební rok 2017

Robert Pelikán vystudoval Právnickou fakultu UK v Praze, kde absolvoval také rigorózní a doktorandské studium. V letech 2002 až 2007 působil v advokátní kanceláři Císař, Češka, Smutný a spol., poté pracoval dva roky jako advokát pro Linklaters, v.o.s. V letech 2009 až 2014 byl advokátem ve firmě Vrána & Pelikán, advokátní kancelář s.r.o., kterou později spoluvlastnil. Od roku 2004 je externím spolupracovníkem Katedry občanského práva PF UK. V roce 2014 působil krátce jako ředitel právní sekce ministerstva financí. V červnu 2014 nastoupil na ministerstvo spravedlnosti, kde byl náměstkem ministryně pro justiční a legislativní oblast. Po rezignaci Heleny Válkové se stal ministrem. V listopadu 2015 vstoupil do hnutí ANO 2011.

Newsletter